Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
27/08/2018 - 07:45

Zegzda, Nowogórska, Pasoń, Biedroń, Śliwa. Ile zarobili w małopolskim sejmiku?

Powoli rozkręca się wyborcza machina. Ci, którzy mają społeczny i polityczny temperament będą ubiegać się o posady radnych. W porównaniu z gminą, o szczebel wyżej w samorządowej karierze lokuje się sejmik. Ile można tam dorobić do pensji? Zaglądamy do portfeli działaczy z naszego regionu.

Kto należy do krezusów w małopolskim sejmiku? Najzamożniejszy jest należący do klubu Prawa i Sprawiedliwości gorlicki radny i prawnik Paweł Śliwa, który ma własną Kancelarię Doradztwa Gospodarczego świadcząca usługi dla kontrolowanej przez państwo Polskiej  Grupy Energetycznej.

Czytaj też Majątek naszych posłów. Kto ma najwięcej na koncie? Nie uwierzycie!

Ta notowana na warszawskiej giełdzie spółka jest jednym z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, intratna współpraca przyniosła Śliwie w 2017 roku ponad milion złotych. W porównaniu z taką sumą skromnie przedstawia się dieta sejmikowego radnego, która za dwanaście miesięcy wyniosła nieco ponad 27 tys.złotych.

Na liście sejmikowych radnych z dużymi dochodami jest też pochodzący z Limanowej Grzegorz Biedroń, który właśnie pożegnał sie z posadą prezesa krynickiej uzdrowiskowej spółki. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, w spółce zarobił w ubiegłym roku ponad 109 tysięcy złotych. Z kolei członkostwo w radzie nadzorczej Pomorskiego Handlowego Centrum Rolno-Spożywczego przyniosło mu w ciągu pół roku 23 tys. złotych.  Diety radnego - wynika z zeznania podatkowego - przyniosły Biedroniowi w sumie ponad 30 tys. złotych, delegacje 13 tys.

Leszek Zegzda z Nowego Sącza jest radnym klubu Platformy Obywatelskiej. Na co dzień piastuje funkcję członka zarządu Województwa Małopolskiego. W swoim zeznaniu podatkowym zapisał łączny dochód w kwocie nieco ponad 159 tys. i z sumą 2 tys. 221 zł. figurującą w rubryce „działalność wykonywana osobiście”.

Czytaj też Ile zarabiają wójtowie i zastępcy wójtów oraz skarbnicy 41 gmin Sądecczyzny

Jak się powodzi Stanisławowi Pasoniowi z Polskiego  Stronnictwa Ludowego? Radny z Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza prowadzi własne gospodarstwo rolne i jest właścicielem spółki Eko-Natura. Z zeznania podatkowego wynika, że jego roczny dochód wyniósł ponad 16 tys. zł. W sejmiku zarobił blisko 29 tys. z diet i 17 tys. zł delegacji.

Do PSL należy również Urszula Nowogórska ze Świdnika w powiecie limanowskim, która na co dzień pracuje jako inspektor w Wydziale Inwestycji i funduszy Europejskich Urzędu Gminy Limanowa. Na etatowej posadzie zarobiła w ubiegłym roku blisko 53 tys. złotych. Diety w sejmiku przyniosły jej nieco ponad 32 tys. złotych.

[email protected] Fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)