Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
16/01/2024 - 20:30

Zbudują to w sądeckiej gminie. U nich inwestycje sypią się jak z rękawa [ZDJĘCIA]

Otoczona górami, lasami i rzekami, tak malowniczo położona jest gmina Podegrodzie. To idealne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Stało się tak za sprawą inwestowania w ciągu ostatnich lat w infrastrukturę turystyczną i drogową. Na plus zmieniło się też życie samych mieszkańców. To właśnie Podegrodzie otwiera styczniową kartę w kalendarzu „Sądeczanina” .

W ostatnich latach pod rządami wójta Stanisława Banacha w gminie Podegrodzie zrealizowano liczne inwestycje infrastrukturalne, poprawiające jakość życia mieszkańców. Rok 2023 to remonty i modernizacje  dróg, które zyskały nowe nawierzchnie. Całkowity koszt ich przebudowy to blisko 9,7 mln złotych, z czego ponad 2,6 mln to pozyskane przez samorząd środki zewnętrzne.

Czytaj też Nigdy nam jej nie wybudują? Znowu zawisły czarne chmury nad budową „sądeczanki”  

Gmina inwestuje też w gospodarkę wodno-ściekową poprzez budowę nowego odcinka kanalizacji w Gostwicy o długości  blisko  siedmiu kilometrów, na co prawie 4,8 mln złotych. To także  budowa około 6,5 km sieci wodociągowej w Długołęce-Świerkli i  2,3 km wymiany sieci w Stadłach. Łączny koszt  tych przedsięwzięć to blisko 9 mln zł.

Wójt wspiera również ochronę środowiska.  Stawia na zrównoważony rozwój i ekomodernizację budynków.  Samorząd uzyskał dofinansowanie do wymiany pieców  w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie gminy. Łącznie udało się dofinansować 209  kotłów. Obecnie na przyłączenie do gazowej sieci oczekuje  budynek przedszkola oraz żłobka w Brzeznej.  Gazem  już ogrzewana jest  szkoła podstawowa w Olszanie, budynek urzędu gminy oraz podegrodzki ośrodek pomocy społecznej.  Do nowej sieci gazowniczej podłączyło się też wiele gospodarstw domowych.

Gmina stawia też duży nacisk na rozwój intelektualny najmłodszych mieszkańców. Budowana jest nowa siedziba szkoły podstawowej w Stadłach.

Czytaj też Zawody na topie, także w Nowym Sączu? Oni dostają pracę od ręki

We wszystkich placówkach  pojawia się nowoczesny sprzęt: tradycyjne tablice zostały wymienione na  tablice interaktywne. Szkoły, przedszkola i żłobki przystosowano również dla niepełnosprawnych.  

Podobnie jest urzędzie, gdzie zamontowane zostały windy, podjazdy, przenośne pętle indukcyjne, piktogramy, tabliczki w alfabecie Braille’a, ścieżki dotykowe, kontrastowe oznaczenie stopni na schodach, plan tyflograficzny, to także  miejsca parkingowe przy każdej szkole i przy budynkach użyteczności publicznej. 

Czytaj też Wygląda nieziemsko. Nowa megaatrakcja niedaleko od Nowego Sącza [ZDJĘCIA] 

Wójt Gminy dba również o seniorów. Dzięki staraniom urzędu, dofinansowaniu z PFRON i urzędu marszałkowskiego,  udało się odkupić budynek po dawnej szkole rolniczej.  Po remoncie i modernizacji służy teraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej i  Dziennej Placówce Opieki i Aktywizacji dla Osób Starszych  w Podegrodziu.

W ciągu  ostatnich pięciu  lat zostały również zmodernizowane boiska sportowe, świetlice wiejskie oraz remizy strażackie, które  zyskały trzy nowe samochody pożarnicze. (źródło: UG Podegrodzie)

Bank spółdzielczy w Podegrodziu

6. Sądeckie Targi Książki

Gmina Podegrodzie
Tak się zmieniła w ciągu ostatnich lat


Dziękujemy za przesłanie błędu