Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 lutego. Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
01/08/2016 - 13:15

Zawód niania. Ile zarabia opiekunka do dzieci w Nowym Sączu?

Od 5 do nawet 18 złotych za godzinę trzeba zapłacić niani w Nowym Sączu, choć każde ogłoszenie rodziców poszukujących opiekunki otwierają setki zainteresowanych.

Prędzej czy później każda mama wracająca do pracy musi podjąć decyzję: co dalej z maluchem. Nieocenione w sprawowaniu opieki nad dzieckiem są oczywiście babcie, ale te - coraz dłużej aktywne zawodowo, nie zawsze mogą podjąć się tego odpowiedzialnego zadania. Furtką może być zatrudnienie niani.

- Ciężko jest zostawić dziecko z obcą osobą, dlatego poprosiłam o pomoc swoją kuzynkę - studentkę, która ma akurat wakacje. Na razie to ona sprawuje opiekę nad moim synkiem. Potem, jeśli zajdzie taka potrzeba, poszukam kogoś innego, ale na pewno będzie to osoba, którą znam i do której mam zaufanie - mówi pani Kinga. 

Ile może zarobić niania w Nowym Sączu?

Zapytaliśmy o to kilka mam, które zatrudniły opiekunkę do dzieci. Okazuje się, że stawki są tu bardzo zróżnicowane. 

Studentka bez doświadczenia, zajmująca się jednym dzieckiem otrzyma 5 – 7 złotych za godzinę. Energiczna mama, która odchowała już swoje dzieci, i poza opieką nad maluchem jeszcze nam posprząta i wyprasuje, dostanie od 7 do 10 złotych, a jeśli będzie zajmowała się więcej niż jednym dzieckiem - nawet 15 złotych. Od 10 do 18 złotych chcą otrzymywać panie, które zawożą i przywożą dzieci ze szkoły, a potem pomagają im w odrabianiu lekcji.

Stawka zależna jest także od doświadczenia i wykształcenia naszej opiekunki. Więcej za godzinę zapłacą rodzice, którzy potrzebują niani na kilka - kilkanaście godzin w tygodniu, mniej, gdy niania pracuje na pełny etat. 

Jak wiele kobiet chciałoby dorabiać w roli niań można sprawdzić wchodząc na portale ogłoszeniowe. Najwięcej ofert umieszczają tu  studentki, bezrobotne, rencistki, a nawet emerytki. 
- To przyjemna, choć odpowiedzialna praca - mówi Monika Olchawska, opiekunka rocznego chłopca, na co dzień studentka PWSZ w Nowym Sączu. - Dzieci przecież bywają różne, a i rodzice mają swoje wymagania. Nie traktuję jednak tego jako zawód na całe życie. Po skończeniu studiów wolałabym znaleźć pracę zgodnie z moim wykształceniem. 

Zobacz też: Przedszkole zamknięte, a niania chce tysiąc. Jak to pogodzić?

Zawód niania ciągle związany jest w większości z działalnością nieformalną, choć istnieje możliwość legalnego jej zatrudnienia. Co więcej, od 2011 roku dodatkowo można korzystać z przywileju ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, obliczone od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, finansuje budżet państwa.

W sytuacji, gdy niania otrzymuje wyższe wynagrodzenie, różnicę za składki płacą rodzice. Ile niań w Nowym Sączu korzysta z tej możliwości zapytaliśmy rzecznika prasowego ZUS. Informacje te podamy jutro. Zajrzyjcie na strony Sądeczanin.info.

(KB) [email protected]
fot. KB

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku