Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
29/09/2023 - 11:45

Zaskakujący spadek inflacji we wrześniu. GUS podał dane – ile wynosi obecnie wskaźnik rocznej inflacji

W ostatni dzień roboczy września – 29 w piątek, Główny Urząd Statystyczny podał tak zwany szybki szacunek inflacji we wrześniu 2023 roku. Wskazuje on na zmiany wysokości cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2% (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4% (wskaźnik cen 99,6).

Źródło danych: GUS

Podobnie jak w sierpniu dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) zaskoczyły ekonomistów. O ile jednak miesiąc temu były rozczarowujące – już wtedy spodziewany był spadek rocznego wskaźnika inflacji na poziom jednocyfrowy, o tyle teraz zaskoczenie jest w drugą stronę – inflacja jest oczywiście jednocyfrowa, ale roczny wskaźnik jw. Miesiąc zmalał o niemal 2 punkty procentowe!

Inflacja 8,2 procent: to już koniec drożyzny?

Z tego szacunku GUS jednak nie można wyciągać zbyt pochopnych wniosków – to tylko liczby, którymi łatwo wywołać spektakularny efekt, a liczy się dogłębna analiza. Ta już aż tak optymistyczna nie jest. Zarówno sierpniowy brak spadku do poziomu jednocyfrowego jak i wrześniowy gwałtowny spadek to niemal w całości efekt ruchów cenowych na tylko jednym z trzech komponentów inflacji konsumenckiej – paliwa do prywatnych środków transportu. Ich mały spadek sierpniu zatrzymał inflację na poziomie dwucyfrowym, ogromny we wrześniu obniżył ją aż do poziomu 8,2 proc.

Źródło danych: GUS

Tymczasem na rynkach światowych ceny ropy naftowej znów są bliskie 100 USD za baryłkę, a paliwo na polskich stacjach, choć najtańsze aktualnie w Europie, w końcu będzie musiało podrożeć i to mocno. Może więc się okazać, że za miesiąc-dwa wskaźnik inflacji znów wykaże wzrost.

Gdy popatrzymy na pozostałe dwa komponenty wskaźnika inflacji konsumenckiej: żywność i napoje alkoholowe oraz nośniki energii, zauważymy, że w skali roku wzrost cen żywności we wrześniu dalej jest dwucyfrowy, a nośników energii tylko nieznacznie mniejszy niż 10 proc.

Z kolei w skali miesiąca we wrześniu i ceny żywności, i ceny nośników energii były niższe tylko o 0,4 punktu procentowego niż miesiąc wcześniej.

Weryfikując więc ceny paliw do prywatnych pojazdów do realnych poziomów można przypuszczać, że inflacja jest owszem jednocyfrowa, ale na pewno nie na poziomie 8., ale 9. procent z odpowiednim ułamkiem.

Jeszcze tańsze kredyty, a co z cenami w październiku

Tak niespodziewanie duży spadek rocznego wskaźnika inflacji każe się spodziewać, że w październiku nastąpi kolejny spadek stóp procentowych. Mimo zaskakująco wysokiej obniżki – o 0,75 pkt bazowych wrześniową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pewnie RPP zdecyduje się na kolejną obniżką także w październiku. A przynajmniej takie będzie powszechne oczekiwanie.

Oznacza to, że możemy spodziewać się w październiku dalszego spadku oprocentowania kredytów i pożyczek, spadnie też zapewne oprocentowanie lokat.

Co zaś do poziomu inflacji w październiku, w przypadku gdy ceny ropy na giełdach światowych pójdą w górę lub utrzymają się na obecnym poziomie bliskim 100 dolarów za baryłkę, kolejny szybki szacunek GUS może być już nie zaskakujący, ale wręcz szokujący.  ([email protected]) fot. Alexas_Fotos/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu