Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
02/04/2024 - 07:25

Zapowiedzi stały się faktem. Tyle trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4

To nie jest dobra wiadomość dla kierowców z Sądecczyzny, którzy dużo jeżdżą po Polsce. Teraz trzeba więcej płacić za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem. Zapowiadana z początkiem roku podwyżka stała się faktem pierwszego dnia kwietna. Nowy taryfikator trzepnął nas po kieszeniach na prima aprilis.

Kierowcy już dostali po kieszeniach  w kwietniu ubiegłego roku. I nie pomogły skargi pisane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Opłaty za przejazd autostradą A4 na trasie między Krakowem a Katowicami  poszły w górę. Mało tego, 16 stycznia tego roku  została zniesiona  zniżka za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych, co oznaczało podwyżkę dla korzystających z takiej opcji z 13 zł do 15 zł.

Teraz z pierwszym dniem kwietnia przyszedł  kolejny wzrost opłat  pobieranych w dwóch punktach, w Mysłowicach i Balicach. Przejazd 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 kosztuje 32 zł , po 16 zł w każdym punkcie. Do tej pory było to 30 zł.

Czytaj też Koniec zerowego VAT na żywność. Tak wygląda cenowy szok dla domowych budżetów  

Tak zmienił się taryfikator

Dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle)  stawka opłat poszła w górę  o 1 zł, z kwoty 15 zł do kwoty 16 zł, dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 6 zł, z kwoty 46 zł do kwoty 49 złotych.  Opłata za przejazd  motocyklem wynosi 8 zł

Co kryje się po tymi symbolami?

  • Kategoria 1 –  samochody o dwóch osiach
  • Kategoria 2 –samochody o dwóch osiach (co najmniej jedna z kołem bliźniaczym) lub pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepą
  • Kategoria 3 – samochody o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach (co najmniej jedna wyposażona w koło bliźniacze, z przyczepami)
  • Kategoria 4 - samochody o więcej niż trzech osiach (również z przyczepami) i pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami
  • Kategoria 5 – pojazdy, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a także pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym

Dlaczego trzeba płacić więcej?  

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska zarządca płatnej autostrady A4 między Katowicami i Krakowem tłumaczy to  kumulacją wydatków inwestycyjnych wynikających ze zbliżającego się końca umowy koncesyjnej, która wygasa w 2027.  Zgodnie z  dokumentem zarządca tego odcinka autostrady ma obowiązek przekazać autostradę stronie publicznej w doskonałym stanie technicznym.

- Wiąże się to z wymianą nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka A4 czy remontami mostów i wiaduktów. Nie bez znaczenia dla realizacji tych inwestycji jest fakt, że koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26 proc., a ceny asfaltu niemal o 50 proc. – wyjaśniał rzecznik spółki  Rafał Czechowski. Jak wskazał, w najbliższych latach spółka musi skumulować prace budowlane na A4 Katowice-Kraków, bo tylko w stosunkowo krótkim horyzoncie czasu może przewidywać, w jakim stanie będzie infrastruktura w momencie przekazania autostrady stronie publicznej.

Dlatego odcinki, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jeszcze jakiś czas bez szkody dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, musimy remontować już teraz - powiedział  Czechowski.

- Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych i usług spowodował, że koszty zaplanowanych do końca koncesji inwestycji będą istotnie wyższe, niż pierwotnie zakładaliśmy - dodał.

Ile zarabia  spółka zarządzająca  A4?

Zgodnie z ostatnimi danymi Grupy Stalexport Autostrady, do której należy spółka Stalexport Autostrada Małopolska, w pierwszych trzech kwartałach ub. roku z płatnego odcinka autostrady A4 średnio korzystało 48,9 tys. pojazdów na dobę - o 3 proc. więcej, niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

Przychody z poboru opłat w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. sięgnęły 376,9 mln zł, o 24 proc. więcej, niż w tym samym czasie 2022 r. O 25,9 proc. wzrosły przychody z opłat za przejazd pojazdami osobowymi, o 20,8 proc. - pojazdami ciężarowymi. Wzrost wynikał m.in. z podwyżek stawek opłat za przejazd autostradą w kwietniu 2023 roku.

Wzrost opłat jest niezasadny?

W opinii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która  na początku lutego skomentowała informację o planowanych wówczas podwyżkach, wzrost opłat jest niezasadny i uderza bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych Generalna Dyrekcja.

A4 jest między innymi  strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju - podała Generalna Dyrekcja w komunikacie.info ([email protected]) fot. tkDziękujemy za przesłanie błędu