Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
26/05/2024 - 15:15

Zapomnij o długim procesie rekrutacji: jak sztuczna inteligencja pomaga znaleźć idealnego kandydata

Znalezienie idealnego pracownika, który szybko dopasuje się do zespołu i zapewni świetne wyniki jest bardzo trudnym zadaniem. Czasami rekruterzy spędzają kilka miesięcy poszukując dobrego kandydata, ale nawet długa i dokładna rekrutacja nie zagwarantuje tego, że nowy pracownik sprawdzi się na nowym stanowisku. Ukraiński startup JobCannon rzuca wyzwanie klasycznemu procesowi rekrutacji, a jego założyciele są przekonani, że sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować rynek talentów.

JobCannon: jak sztuczna inteligencja ułatwia znalezienie idealnego pracownika

Nowoczesne technologie doprowadzą do podniesienia jakości rekrutacji, zapewniając bardziej obiektywną i skuteczniejszą selekcję kandydatów, a także w dużym stopniu przyspieszą ten proces oszczędzając nie tylko czas, ale i pieniądze pracodawcy.

Jak wskazuje raport The Talent Shortages przygotowany na zlecenie Manpower Group, w skali globalnej 77 proc. pracodawców deklaruje trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów – to najwyższy wskaźnik od 17 lat. W Polsce sytuacja nie wygląda o wiele lepiej – ten problem zgłosiło aż 72 proc. pracodawców.

Problem ten może rozwiązać JobCannon - ukraiński startup, który wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (AI) do analizy dużych ilości danych o kandydatach i wakatach. Platforma pomaga szybko znaleźć osobę, która pasuje do stanowiska, a osobom poszukującym pracę uniknąć niekończących się testów i zadań rekrutacyjnych.

Historia startupu rozpoczęła się dwa lata temu, kiedy trzech ukraińskich przedsiębiorców wpadło na wspólny pomysł stworzenia platformy upraszczającej rekrutację. Pomysł zrodził się z własnych doświadczeń – często pracownicy z najlepszymi CV których oni zatrudniali nie sprawdzali się na swoich stanowiskach. Obecnie docelowymi odbiorcami startupu są specjaliści IT, ale w niedalekiej przyszłości zostanie on rozszerzony i na inne branże, m.in.  marketing, sprzedaż i rozwój biznesu.

Startup jest skierowany do użytkowników z Ukrainy, UE, Wielkiej Brytanii i Izraela. W 2023 r. JobCannon pozyskał 500 000 USD inwestycji od Whitehill Capital przy wsparciu Banku Światowego, a w 2024 r. przejął ukraińską firmę marketingową Adsme, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy i przewidywania skuteczności reklam wizualnych i tekstowych w sieciach społecznościowych. Zespół uważa, że połączenie narzędzi obu firm znacznie przyspieszyło i ulepszyło algorytmy sztucznej inteligencji do wyszukiwania kandydatów, co zwiększy odsetek dopasowania wymagań pracodawców i specjalistów.

Platforma jest Tinderem dla poszukujących pracy, pokazując najbardziej odpowiednie do ich oczekiwań oferty i Netflixem dla pracodawców, oferując kandydatów na podstawie wskazanych preferencji. Osoba rekrutująca zobaczy na platformie na ile procent kandydat pasuje do oferty jego firmy oraz otrzyma rozszerzony opis, który obejmuje doświadczenie, umiejętności, wykaz poprzednich pracodawców i jego potencjał w nowym miejscu pracy.

TJobCannon również stara się ujednolicić wpisywane w CV i ofertach informacje, gdyż rekruterzy i osoby poszukujące pracy często posługują się „różnymi językami”. Taka analiza znacznie skraca proces poszukiwania pracownika.

Rejestracja na platformie jest prosta - aby utworzyć profil, wystarczy przesłać dokument z podstawowymi informacjami w formacie PDF i odpowiedzieć na pytania, które pomogą ujawnić mocne strony kandydata. Następnie odbywa się proces dopracowywania danych. Dzięki platformie firmy mogą zobaczyć jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistę, którego potrzebują. Jeśli rekruter poszukuje wysoko wykwalifikowanego specjalisty, serwis oznaczy takiego kandydata jako „rzadkiego”.

Mechanizm ten działa również w drugą stronę. System może zasugerować osobie rekrutującej, że nie ma potrzeby spieszyć się z wyborem kandydata, jeśli liczba CV pasujących do oferty jest duża. System monitoruje jak szybko zamykane są wakaty i informuje o tym firmę. W rezultacie rekruter będzie miał znacznie szerszy obraz sytuacji na rynku pracy w swojej branży. Wkrótce zespół planuje wprowadzić weryfikację CV kandydatów poprzez własną ocenę umiejętności miękkich i testy umiejętności twardych.

Platforma zarabia na tym, że pracodawca musi zapłacić za pozyskanie kandydata. Gdy rekruter otrzyma listę odpowiednich specjalistów i zapozna się z ich opisem - może zapłacić za pozyskanie ich kontaktów. Cena zależy od wielu czynników, a w jej ustaleniu pomaga również sztuczna inteligencja. To, czy rekruter zapłaci 1 czy 100 dolarów, nie zależy od poziomu zawodowego specjalisty. Wszystko zależy od tego, ilu jest kandydatów i wakatów oraz jak dobrze do siebie pasują.

„Naszym zadaniem jest przewidzenie, czy dana osoba będzie pracować na nowym stanowisku dłużej niż dwa lata. Łatwo jest zatrudnić osobę, znacznie trudniej jest upewnić się, że ona zostanie i osiągnie sukces.” - wyjaśniają założyciele startupu. Zespół pracuje również nad innymi opcjami monetyzacji: dodatkowymi funkcjami usprawniającymi wyszukiwanie, możliwością poprawić swoje umiejętności, aby zwiększyć oczekiwania płacowe i przyspieszyć rozwój kariery.

Tradycyjna rekrutacja obejmuje kilka etapów: tworzenie oferty, wyszukiwanie kandydatów, ich sprawdzenie i przeprowadzenie pierwszej rozmowy. Dzięki JobCannon pracodawcy mogą pominąć wszystkie te etapy i natychmiast uzyskać kandydata, który najlepiej pasuje do wybranego stanowiska. Dla osoby szukającej pracy na platformie, telefon od rekrutera będzie oznaczał że firma, która z nim się kontaktuje już spełnia jej oczekiwania. Pozwoli to uniknąć pierwszych rozmów kwalifikacyjnych, które są czasochłonne i nie gwarantują żadnych rezultatów.

Założyciele platformy są przekonani, że dzięki aktywnemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji proces rekrutacji przeżyje rewolucję. Uważają, że w przyszłości dopasowanie wymagań kandydata i pracodawcy będzie uzależnione nie tylko od umiejętności czy talentów, ale będzie bardzo spersonalizowane. Docelowo chcą zbudować platformę, na której osoba po przejściu psychologicznego testu zrozumie co powinna robić, aby przyszła praca przyniosła jej szczęści i poczucie spełnienia zawodowego. A oferty będą odpowiednio do tego dostosowywane.

Współzałożyciele startupu twierdzą, że rutynowa rekrutacja z pewnością przejdzie do przeszłości. Oczywiście nie oznacza to, że eksperci ds. HR i zarządzania zasobami ludzkimi zostaną zamienione sztuczną inteligencją. Ostateczna decyzja o zatrudnieniu zawsze będzie podejmowana przez osobę fizyczną, zadaniem której będzie głębsza analiza tego, jakiego pracownika potrzebuje zespół. (K.Vlodek/ISW) Fot. Pixabay

Źródła:
https://jobcannon.io/
https://mamstartup.pl/fuzja-hr-oraz-ai-czyli-jobcannon-oglasza-przejecie-startupu-adsme/
https://www.epravda.com.ua/publications/2024/04/23/712760/
https://wyzwaniahr.pracuj.pl/blog/trendy/rynek-pracodawcy-czy-pracownika-sytuacja-na-rynku-pracy-w-polsceDziękujemy za przesłanie błędu