Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
09/04/2016 - 18:15

Zapaleńcom pogoda nie straszna, czyli Eko-Targi w Brzeznej

Ekologia przez duże „E”, czyli rozpoczęły się III targi w Brzeznej. Jest tu wszystko, co może zainteresować ludzi, którzy chcą żyć ekologicznie: żywność, sadzonki, urządzenia do pozyskiwania odnawialnej energii i możliwość podyskutowania ze specjalistami. Kto nie miał szczęścia dojechać tam dziś, będzie miał okazję nadrobić to jeszcze jutro.

- O targach dowiedziałam się od sąsiadki. I naprawdę się nie zawiodłam. Sadzonki jagody kamczatki kupiłam o połowę taniej niż musiałabym zapłacić gdzie indziej. I wreszcie kupiłam czosnek ozdobny, który już od dawna mi się marzył w ogrodzie, ale jakoś nie miałam okazji go kupić, bo widziałam go jedynie w sprzedaży wysyłkowej – komentuje Jadwiga Soboń, która na targi przyjechała z mężem. Jak się śmieje kobieta: - Łasucha było naprawdę trudno odciągnąć od stoiska wędliniarskiego z Podlasia. Wędzona słonina to specjał, który zawsze robiła jego mama a ja z kolei przepadam za podpiwkiem, jaki tu też sprzedają. To kopalnia witamin.

Agata Janka, prezes działkowców z ROD Poprad w Starym Sączu gościła na targach po raz trzeci. – Jestem działkowcem więc lubię być na bieżąco z wszystkimi nowinkami ogrodniczymi. Wiedzieć, jakie są nowe odmiany i sadzonki.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa z Nawojowej. – To świetna sprawa. Zamiast wykopywać iglaki z lasu, można je kupić za naprawdę dobre pieniądze – komentowali zainteresowani.

A było w czym wybierać: jodły, sosny, świerki, graby… Podobne drzewa cieszą się rosnącym zainteresowaniem jako alternatywa dla tradycyjnych roślin żywopłotowych. Część iglaków śmiało można przycinać i kształtować. Jak dowiedzieliśmy się od leśników – należy jedynie pilnować by na jesieni nie przyciąć całych odrostów z sezonu.

- Chyba postawię ze dwa ule u siebie. Bo właśnie dowiedziałem się, że muszą być minimum dwa – usłyszeliśmy od pana Krzysztofa, który skończył właśnie rozmowę z właścicielami stoiska z ulami. – Takim własny miód to marzenie…

Dużym zainteresowaniem cieszyły się sadzonki owocowych krzewów i drzewek. Były wśród nich maliny - prawdziwy przebój eksportowy Instytutu.

- To nasz autentyczny hit, bowiem maliny z Brzeznej są już sadzone na pięciu kontynentach - mówi Dariusz Szewczyk, kierujący Instytutem.

Z ogromnego zainteresowania targami cieszył się starosta Marek Pławiak, który podkreśla, że Sądecczyzna słynie ze znakomitej jakości owoców, a tradycje sadownicze są w regionie bardzo mocne.

- Dlatego powiat patronuje tej imprezie - dodaje Marek Pławiak. - Doceniamy osiągnięcia Instytutu w Brzeznej, który słynie w kraju z hodowli nowych odmian owoców. Wiele osób przyjeżdża tutaj nawet z odległych zakątków Polski, by kupić rośliny odporne na niskie temperatury i szkodniki.

ES

Starostwo Powiatowe

Fot.: Krzysztof Stachura i Starostwo Powiatowe

Zapaleńcom nawet pogoda nie straszna, czyli Eko - Targi w Brzeznej


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)