Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
29/09/2014 - 13:03

Zamiast chipsów i batonów, owoce i warzywa

1148 z całej Małopolski weźmie udział w programie "Owoce i warzywa w szkole". Produkty trafią do blisko 120 tysięcy dzieci. Uczniowie podstawówek oraz przedszkolaki ze znajdujących się tam oddziałów przedszkolnych, przez dziesięć tygodni w semestrze będą dostawać za darmo zdrowe przekąski.
Naturalne witaminy dzieci będą mogły jeść nie tylko na przerwach, ale także na przykład na lekcjach.

-W ramach programu uczniowie będą otrzymywać bezpłatnie po dwie lub trzy porcje owocowo-warzywne. W ich skład wejdą jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchew, rzodkiewka, słodka papryka, kalarepa, pomidorki, sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny - wyjaśnia krakowskiego oddziału Agencja Rynku Rolnego Bogusław Wiśniewski

Dodatkowo w ramach programu prowadzone są zajęcia kształcące właściwe nawyki żywieniowe. To mogą być na przykład wycieczki do gospodarstw czy przetwórni ale również lekcje, podczas których dzieci przygotowują posiłki z owoców i warzyw.

Jak informuje ARR, warunkiem dostarczania produktów, jest zawarcie umowy pomiędzy szkołą, a zatwierdzonym dostawcą. Szkoła może taką umowę podpisać tylko z jednym podmiotem. Jak zaznaczyła dyrektor Agencji, są to na ogół firmy, które specjalizują się w takich dostawach.
W ubiegłym roku szkolnym w całej Małopolsce w akcji jedzenia warzyw i owoców wzięło udział 1225 szkól . Na zdrowe przekąski wydano 9,2 mln złotych. 70 proc. kosztów akcji pokryła Unia Europejska. W tym roku na akcje przewidziano kwotę 97 mln złotych.

(mika)
fot. sxc.hu
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI