Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
10/08/2023 - 08:50

Zakaz importu pszenicy z Ukrainy: co zrobi polski rząd gdy Unia Europejska zniesie embargo

Wprowadzony przez Unię Europejską zakaz importu pszenicy z Ukrainy obowiązuje tylko do 15 września. Według nieoficjalnych informacji władze UE nie zamierzają go przedłużać. Czy polskich rolników znów na straty narazi tani import zboża zza wschodniej granicy, podobnie jak to było przed rokiem, a w tym dzieje się z owocami?

O tym, że embargo unijne na import może nie być przedłużone świadczy fakt, iż cały czas był we władzach unijnych opór przed jego wprowadzeniem, a zamiast do końca 2023 r. ostatecznie wprowadzono je do 15 września.

Po 15 września: jeśli UE nie przedłuży embarga, Polska znów sama zakaże importu

Minister rolnictwa Robert Telus co i raz uspokaja polskich rolników, że nie będzie powtórki z roku ubiegłego. A właściwie tylko z początku roku - gdy zamiast przejechać tranzytem przez Polskę ukraińska pszenica zdemolowała polski rynek, sprzedawana na miejscu po dumpingowych cenach. Ciąg dalszy bowiem będzie taki jak przed rokiem - Polska jednostronnie zakaże wwozu ukraińskiego zboża do Polski.

Przypomnijmy, że tak właśnie było przed rokiem. Polska oraz cztery inne przygraniczne państwa: Słowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia zakazały umowami jednostronnymi importu pszenicy z Ukrainy.

Unia w tej sytuacji przełamała opory i dla wszystkich krajów UE wprowadziła zakaz importu z Ukrainy do 15 września 2023 r.: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Rynek polskiej pszenicy: rolnicy wciąż liczą straty

Eksport polskiego zboża powoli się odbudowuje. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w tym roku przez cztery miesiące wyeksportowanych zostało ponad 4,5 mln ton zbóż.

Do tej pory 58 tysięcy rolników, którzy sprzedali swoje zboże do 14 kwietnia i złożyli wnioski o dopłatę, otrzymało już około 600 mln złotych pomocy w ramach I transzy.

Natomiast w pierwszym dniu realizacji wypłat (4 sierpnia br.)ARiMR przekazała blisko 58 mln zł rolnikom, którzy sprzedali pszenicę lub grykę między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. Pieniądze trafiły na konta bankowe 2,64 tys. producentów rolnych.

Jak twierdzą eksperci, wsparcie nie zrekompensuje destrukcji na polskim rynku rolnym jaką wprowadził niekontrolowany import ukraińskiej pszenicy. Budowany z mozołem latami rynek znów przez lata trzeba będzie odbudowywać - między innymi po to, by do dochodziło na nim do gwałtownych ruchów cen w dół lub w górę, co destabilizuje także między innymi funkcjonowanie polskich piekarni i ceny chleba dla konsumentów.   ([email protected]) fot. mat. prasowe pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu