Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/05/2014 - 07:51

Zaglądamy do Brainville a tam: fitness, bistro, będzie bank. Gdzie laboratoria i serwerownia?

Najpierw huczne otwarcie, a już w poniedziałek (19 maja) do parku technologicznego Brainville przy ul.Myśliwskiej w Nowym Sączu wprowadzi się pierwszy najemca. Z początku na 16 tys m. kw. „urzędować” będzie tylko pięć firm, ale sukcesywnie mają się wprowadzać następne. Do sierpnia najemcy zajmą 70 proc. powierzchni. A pozostałe 30 proc.? - Wielu odstrasza cena – przyznają właściciele obiektu.
Supernowoczesny (szkło i stal), sąsiadujący przez ulicę z kościołem, a z drugiej strony przez górę z wysypiskiem odpadów budynek przy ul. Myśliwskiej zbudowano na dwuhektarowej działce. Zajmuje 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Ma cztery kondygnacje, podziemny parking.

- Kubatura wynosi 78 tys. metrów sześciennych, długość kabli internetowych 110 km, kabli niskiego napięcia i energetycznych po 80 km. Daje to obraz skali przedsięwzięcia i przedstawia stopień skompilowanej infrastruktury. Budynek jest inteligentny w zakresie sterowania - wylicza Tadeusz Węgrzyński, wiceprezes zarządu spółki Miasteczko Multimedialne.



Po kilku latach budowy jest już niemal całkowicie wykończony. W środku trwają ostatnie poprawki. Dziś Miasteczko Multimedialne jest na etapie meblowania i tworzenia laboratoriów (wszystkie laboratoria zostaną oddane do użytku do 31 sierpnia). Część postępowań została zakończona. Pierwsi najemcy zajmą miejsca w poniedziałek po otwarciu budynku.

- Obecnie na terenie Miasteczka Multimedialnego działa 5 firm. Są to firmy, które nie potrzebują jeszcze w pełni działającej infrastruktury, laboratoriów, którym wystarczy sieć, telefon, biura - wyjaśniają przedstawiciele spółki.

Wczoraj( 8 maja) przedstawiciele zarządu spółki tłumaczyli dziennikarzom co Nowy Sącz zyska na otwarciu Brainville. Szło im jak po grudzie, bo konkretów było bardzo mało. Wiadomo jedynie, że najemcy: firmy lokalne ( z Nowego Sącza i okolic) stanowią mniejszość w gronie tych, którzy już podpisali ze spółką umowy. Płacą średnio ok. 30 zł za metr kwadratowy.

- Wiele firm małych, lokalnych  firmniestety twierdzi, że dla nich ten budynek jest za drogi. My mamy swoje wyliczenia i za darmo powierzchni nie możemy udostępnić – komentuje Małgorzata Szostkiewicz, prezes zarządu Miasteczka Multimedialnego.
Jakie to firmy? Tego się wczoraj nie dowiedzieliśmy, bo władze miasteczka tłumaczyły, że na razie nie mogą zdradzać jakie firmy będą działać w MMC Brainville. – Nie mamy na to ich zgody. Są to zarówno firmy mniejsze, jak i takie, które na rynku rzeczywiście zajmują czołowe pozycje  – usłyszeliśmy.

Wiadomo tylko, że większość z nich stanowią firmy z branży IT. Ile osób znajdzie w nich zatrudnienie? – Lepiej byłoby zapytać ile zajmą stanowisk, bo na przykład firma może zatrudniać dwóch pracowników, a korzystać z 16 komputerów – stwierdziła prezes zarządu.

Poza „zwykłymi” najemcami w Brainville będzie miejsce dla kilku firm, założonych przed miesiącem, które będą działały w ramach inkubatora przedsiębioroczości. – Nie każda z firm spełnia też warunki by wejść do inkubatora przedsiębiorczości, czyli na przykład funkcjonują na rynku dłużej niż 3 lata. W inkubatorze są zniżki do 80 proc, co daje im możliwość opłaty tylko kilkudziesięciu złotych za wynajem biura. To dla nich wielka frajda. Młodzi przedsiębiorcy będą mogli korzystać z fajnego, wyposażonego budynku, pełnego doradztwa, sekretariat, obsługę – przekonywała prezes Szostkiewicz.

W budynku pozostały już tylko prace związane z wyposażeniem pomieszczeń. Laboratoria mają być gotowe dopiero pod koniec sierpnia. Jeszcze dłużnej potrwa budowa serwerowni. - Wiele firm wiążą swoją działalność z laboratorium i serwerownią i one będą wchodziły do nas trochę później. Obecnie wzmacniany jest sygnał GSM, bo możecie mieć Państwo problem z zasięgiem – powiedziała pani prezes.

Wielofunkcyjny obiekt Brainville, zlokalizowany przy trasie wjazdowej z Krakowa do Nowego Sącza integruje funkcje badawczo- rozwojowe i biurowe. Jest to kompleks budowlany o charakterze biurowo- laboratoryjnym przystosowanym do działalności firm z dziedziny multimediów i IT. Park technologiczny , zgodnie z projektem, ma być miejscem, w którym prowadzą działalność firmy zajmujące się komputerową obróbką obrazu i technologiami informatycznymi. Będzie tam również inkubator dla młodych przedsiębiorców i nowoczesne laboratoria komputerowej grafiki
W budynku przewidziane jest również usytuowanie kantyny, kawiarni, studia fitness, recepcji, szatni, showroomu, a nawet oddziału banku. Klienci będą mogli również wynająć sprzęt komputerowy z możliwością korzystania z dostępu do Internetu i gotowych zestawów komputerowych.

Już za tydzień, 16 maja, o godz. 20 wszyscy mieszkańcy będą mogli zobaczyć najpierw pokaz multimedialny na ścianie obiektu. Tego samego dnia zostanie symbolicznie przecięta wstęga. Jak wyjaśniają organizatorzy, ze względów organizacyjnych będzie to impreza zamknięta Natomiast bezpośredni przekaz będzie można oglądać na telebimie umieszczonym na sądeckim rynku oraz w internecie. W otwarciu wezmą udział samorządowcy z regionu, zaproszeni goście z Warszawy, przedstawiciele branży IT.

- Będą miłe niespodzianki: występy gwiazd estrady, stoisko multimedialne i akcent lotniczy - czytamy w programie imprezy. Dzień później, w sobotę, w ramach Dnia Otwartego każdy chętny będzie mógł zwiedzić wnętrze budynku. Sądeczan dowiozą na miejsce autobusy, kursujące kilka razy dziennie na trasie między siedzibę WSB-NLU przy ul. Zielonej aż do Brainville na Zabełczu trasą z napisem „Do Brainville” (Aleje, Rynek, Lwowska, Nowochruślicka, Hallera, Myśliwska). Szczegółowy rozkład zostanie zamieszczony na stronie internetowej www.brainville.pl

- Zostaną zaprezentowane możliwości Parku Technologicznego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, regionu i zainteresowanych informatyką. Gości będziemy przyjmować od godz. 9.00 do późnych godzin wieczornych – zachęcają organizatorzy imprezy ze spółki Miasteczko Multimedialne, związanej z WSB- NLU.

***

Budowa biurowca kosztowała ponad 111 mln zł. 95 mln pozyskano z funduszy unijnych.


Bogumił Storch
Fot: autora
 






Dziękujemy za przesłanie błędu