Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
26/04/2018 - 08:45

Zaczął się Europejski Kongres Samorządów. Pół Europy przyjechało do Krakowa

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, szefowie instytucji i firm Nikogo nie brakuje na Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie. To kolejne, doroczne Forum organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich Zygmunta Berdychowskiego.

„Samorząd strategią dla przyszłości” , to hasło kolejnego już goczwarte już spotkanie samorządowców z całej Europy.

- W tym roku Europejski Kongres Samorządów zajmuje szczególne miejsce na mapie wydarzeń w Polsce. Na dwa dni Kraków staje się samorządową stolicą Europy. Wszystko za sprawą wyborów, które czekają nas jesienią - mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej.

Czytaj też Europejski Kongres Samorządów z mobilnym studiem Sądeczanina.info

Wybory samorządowe to kwintesencja demokracji. W żadnym innym przypadku Polacy nie mają aż takiego wpływu na to, kto będzie nimi rządził. 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin – do tych wszystkich organów jesienią Polacy wybiorą lokalne władze: wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków oraz radnych - dodaje.

Na krakowską konferencję bacznie spoglądają także przedstawiciele rządu i partii politycznych. Stąd zapowiedziana obecność ministrów Anny Zalewskiej i Witolda Bańki czy partyjnych liderów: Katarzyny Lubnauer, Grzegorza Schetyny, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Krzysztofa Gawkowskiego, Janusza Korwin-Mikkego.

Kongres obejmuje  ponad 60 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę, goście rozmawiać będą o kluczowych kwestiach z obszarów gospodarki, medycyny, technologii, sportu czy coraz bardziej modnego smartcity – nowoczesnego zarządzania miastami.

Oprócz dobrze znanych już punktów programu, opublikowany zostanie ranking gmin i powiatów, które najlepiej się rządzą, ale także radzą sobie z kwestią energii odnawialnej.

Czytaj też Udany młodszy brat Forum Ekonomicznego rośnie w Krakowie

- Tworzenie i realizowanie strategii dla przyszłości to nieustające negocjacje i trudne wybory, zawsze ryzykowne i niepewne. Aby zminimalizować ryzyko, niezbędny jest dialog – i tu właśnie duże pole do popisu mają samorządowcy – włodarze regionów i miast, burmistrzowie, wójtowie, a także organizacje pozarządowe, przedstawicielstwa ministerstw, oraz środowisk biznesowych – mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, miasta gospodarza Kongresu.

Dwudniowy Kongres odbywa się 26 i 27 kwietnia w ICE Kraków Congress Centre.

[email protected] fot. jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"