Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/07/2022 - 08:00

Za wielkie inwestycje w małym mieście skwitowali burmistrza Limanowej [ZDJĘCIA]

Niespodziewanego zwrotu akcji nie było. Radni Limanowej udzielili burmistrzowi Władysławowi Biedzie absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Decyzja była jednomyślna

Ile milionów złotych wydał limanowski samorząd w 2020,  jaki jest stan  miejskiej kasy? Mówił o tym podczas najważniejszej w roku sesji burmistrz  Limanowej Władysław Bieda,  który przedstawił radnym raport o stanie  rządzonego przez siebie miasta.

Jaka jest sytuacja finansowa Limanowej? Ubiegłoroczny budżet miasta po stronie dochodów zamknął się kwotą  blisko 113,5 mln złotych, natomiast wydatki blisko 106 mln. Zadłużenie miasta wyniosło ponad 50 milionów złotych.

Zaciągnięte długi wynikają między innymi z terminowych kredytów na inwestycje, które  stanowiły też znaczącą kwotę w budżetowych wydatkach. Jaka jest lista najważniejszych,  zrealizowanych  przedsięwzięć? 

Tanie bloki na wynajem

W Limanowej nie oglądali się na rządowy program Mieszkanie Plus. Samorząd postawił na autorski program „Mieszkać w Limanowej” i wszedł w kooperację z Polskim Funduszem Rozwoju. To spółka, w której miasto ma 60 procent udziałów, zaś 40 procent należy do Funduszu. Pierwszy blok już stoi na osiedlu przy ulicy Fabrycznej. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdują się dwadzieścia dwa mieszkania o powierzchni od trzydziestu pięciu, do siedemdziesięciu czterech metrów kwadratowych.

Rewitalizacja rynku

Na rewitalizację pamiętającego czasy PRL-u rynku mieszkańcy Limanowej czekali od dawna.  Po remoncie  jest nie do poznania. Zniknęła betonowa nawierzchnia, którą zastąpiły granitowe płyty.  Jest  więcej zieleni z pięknymi ławkami.  Zamiast iglaków są drzewa liściaste, które dają więcej cienia. Swoje miejsce zmieniła też fontanna. Zamiast jednej dużej  są dwie mniejsze, wyposażone w instalację światła i dźwięku. Rozbudowano też Buzodrom, w którym mieści się Centrum Informacji Turystycznej.  Koszt inwestycji to prawie 10 milionów złotych.

Dwupoziomowy parking w centrum miasta

Dzięki tej inwestycji skończyły się kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum miasta. Zlokalizowany obok bazyliki, trzypoziomowy parking  może pomieścić blisko trzysta samochodów. Na parkingu są zainstalowane cztery kasy. Przyjmują monety, banknoty i wydają resztę. Można też płacić kartą. Są też sanitariaty i  miejsce na rowery. Poziomy łączy winda i klatki schodowe. Kosz przedsięwzięcia to blisko 10 milionów złotych.

Rewitalizacja miejskiego parku

Tarasy nad potokiem z miejscami do leżenia, pumptrack, plac zabaw, siłownię pod chmurką, trampoliny, także boisko, ścieżka leśna z trasami widokowymi, a nawet pole golfowe. To wszystko w morzu zieleni. Taką metamorfozę przeszedł miejski park w Limanowej. Dotąd zajmował tylko dwa hektary wokół Muzeum Ziemi Limanowskiej,  teraz zyskał dodatkową powierzchnię nad brzegami potoku Jabłonieckiego.  Koszt inwestycji 16,5 mln złotych.

Budowa ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej

Inwestycja ruszyła w połowie kwietnia dzięki porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Miasto przygotowało dokumentację projektową, projekt budowlany i wykonawczy. Magistrat uzyskał też pozwolenie na budowę, nabył nieruchomości i przeprowadził postępowanie przetargowe.  Koszt przedsięwzięcia  to blisko 3,7 mln złotych. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu