Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/02/2017 - 10:05

Za walką ze smogiem kryje się wielki biznes?

Zanieczyszczonym powietrzem, oddychamy od lat, ale ostatnio rozpętała się prawdziwa smogowa histeria. O smogu wszyscy piszą. O smogu wszyscy mówią. Tylko nieliczni zadają pytanie czy smog ma drugie dno? Czy to nie jest propagandowa akcja wymierzona w polski węgiel?

Zanieczyszczonym powietrzem, oddychamy od lat, ale ostatnio rozpętała się prawdziwa smogowa histeria. O smogu wszyscy piszą. O smogu wszyscy mówią. Tylko nieliczni zadają pytanie czy smog ma drugie dno? Czy to nie jest propagandowa akcja wymierzona w polski węgiel?

Te pytania pojawiły się na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” Jak pisze dziennik zmasowana walka ze smogiem w Polsce to kolejna propagandowa akcja wymierzona w rząd i polski węgiel. Twierdzą tak producenci kotłów ze Śląska. Ich zdaniem w całej smogowej histerii chodzi o promowanie rosyjskiego gazu oraz zachodnich producentów kotłów gazowych i na pelet (granulat drzewny), którzy chcą opanować nasz rynek.

Przeczytaj też Czy to już katastrofa? Czerwony alarm smogowy w Krakowie. Co z Nowym  Sączem?

Jak pisze Gazeta, informacje o licznych ofertach zachodnich producentów urządzeń grzewczych oraz o gotowości zapewnienia do nich paliw potwierdził minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jednocześnie zapewnił, że rząd cały czas stawia na polski węgiel.

– Minister energii ma przygotować specjalne rozporządzenie w sprawie norm na jakość paliwa. To wyeliminuje nam import węgla z Ukrainy i spowoduje, że będziemy zużywali polski węgiel – powiedział minister na antenie TV Trwam.

Gaz to czyste paliwo, jednak gazu w Polsce nie mamy. Mamy węgiel i na nim powinniśmy opierać energetykę. W Polsce, pisze gazeta  produkujemy najnowocześniejsze w Europie kotły węglowe i na pelet oraz instalacje solarne. Dlaczego zatem z nich nie korzystamy?

– Problem w tym, że idą one głównie na eksport, bo nasze samorządy są potwornie zadłużone i niechętnie dopłacają do wymiany kotłów w prywatnych budynkach - twierdzi informator Gazety, która przytacza statystyczne dane dotyczące Krakowa.

W 2016 r. wpłynęła w Krakowie rekordowa liczba ponad 7300 wniosków o udzielenie dotacji na wymianę „kopciuchów”. Wymieniono jednak tylko 4200 pieców i kotłów. W dodatku z roku na rok dotacje do wymiany pieców są tam mniejsze. W ubiegłym roku  można było uzyskać 100 proc. dotacji, w tym roku wyniesie ona 80 proc., a w 2018 r. spadnie do 60 proc.

Gazeta przypomina „pompowanie” tematu globalnego ocieplenia. Wtedy swoje lody kręcic mieli Francuzi, którzy chcieli zamykać polskie elektrownie, bo chodziło im głównie o promowanie swojej energetyki jądrowej. Zamiast modernizować branżę energetyczną, uległ im wtedy rząd PO-PSL, pisze Gazeta polska Codzienna, która podkreśla, że Katowicki Holding Węglowy i inne polskie spółki już od kilku lat produkują ekologiczne paliwa przeznaczone do spalania w nowoczesnych niskoemisyjnych kotłach.

- W Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu stworzono innowacyjne paliwo bezdymne. Mogą z niego korzystać nawet posiadacze pieców starego typu, bo w trakcie jego spalania powstaje od 5 do 7 razy mniej rakotwórczych związków organicznych oraz węglowodorów aromatycznych, a także 2–3 razy mniej tlenków siarki i trzy razy mniej pyłów - pisze dziennik.

O innowacyjnym bezdymnym paliwie pisaliśmy szeroko na łamach Sądeczanina info.

Przeczytaj też Co to jest błękitne paliwo? Czy pogromi sądeckiego smoga?

- Stosowanie w ogrzewaniu błękitnego węgla to wręcz szokująca zmiana poziomu emisji zanieczyszczeń - mówił na łamach naszego portalu profesor Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, miejsca gdzie błękitny węgiel się produkuje. - Sprawdziliśmy to w naszym programie badawczym realizowanym wspólnie z naszym partnerem przemysłowym, spółką Gekon. W porównaniu z klasycznym węglem, spalonym w tym samym piecu do centralnego ogrzewania, uzyskaliśmy siedmio, nawet dziesięciokrotnie niższą emisję pyłową, emisję siarki trzy razy mniejszą, a emisję związków organicznych na poziomie dziesięciokrotnie mniejszym.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz, Muszyna i gminy powiatu nowosądeckiego chcą razem kupować błękitne paliwo, czyli ekologiczny, wysokoenergetyczny węgiel. To zdaniem samorządowców najlepsza alternatywa dla ogrzewania gazowego i skuteczny sposób na obniżenie emisji zanieczyszczeń. Błękitnym węglem można palić w zwykłym piecu do centralnego ogrzewania. 

(ami), fot archiwum Sądeczanina.Info







Dziękujemy za przesłanie błędu