Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/05/2020 - 15:25

Za ile musi wyżyć bezrobotny? To po prostu nędza. Zasiłki mają iść w górę

Koronawirus sieje spustoszenie na rynku pracy. Podobnie jak w całym kraju, także na Sądecczyźnie, przybywa bezrobotnych, którzy teraz są skazani na zasiłek. Za ile muszą przeżyć? Niektórzy za nieco ponad… 841 złotych inni za jeszcze mniej. Wedle zapowiedzi premiera zasiłki mają pójść w górę.

Jeszcze trzy miesiące temu to firmy w Nowym Sączu i powiecie walczyły o fachowców. Teraz z powodu pandemii koronawirusa ludzie z dnia na dzień tracą pracę, bo firmy wpadły w tarapaty.

czytaj też Epidemiczne pustoszenie sądeckiego rynku pracy. Kogo zwalniają na pierwszy ogień

Mogą liczyć na zasiłek. Za ile muszą teraz  przeżyć? Przez pierwsze trzy miesiące dostaną nieco ponad 861 złotych  brutto. Potem, przez kolejne trzy, nieco ponad  676 złotych. Na taką kwotę mogą liczyć tylko ci, których staż pracy wynosi od pięciu  do dwudziestu  lat.

Jeśli bezrobotny pracował mniej niż pięć lat, ale więcej  niż rok, zasiłek jest o 20 proc. mniejszy i wynosi nieco ponad 689 złotych przez pierwsze trzy miesiące i 541 przez kolejne trzy. W przypadku stażu powyżej dwudziestu lat można liczyć na nieco ponad tysiąc złotych brutto przez pierwsze trzy miesiące i ponad 800 przez kolejne trzy.

Czytaj tez Czytaj też Rusza lawina zwolnień w Nowym Sączu? Ludzkie dramaty kryją się w pośredniaku

Niezależne od stawek, jest jasne, że za takie pieniądze nie da się wyżyć. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł brutto.

Szef rządu zapowiedział też wprowadzenie dodatku solidarnościowego w wysokości 1300 zł brutto dla tych, którzy stracili  pracę podczas pandemii koronawirusa. Przysługiwałby maksymalnie na trzy miesiące.

Zdaniem szefa rządu, podaje Business Insider, zmiany wejdą w życie w ciągu najbliższych tygodni.  

Ekonomiści szacują, że do końca 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do 10 proc. dwukrotnie więcej niż obecnie. 

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu