Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/10/2020 - 07:50

To, za co płacą, dostaną za darmo. Rewolucja czeka sądeckich przedsiębiorców

To ma być gigantyczne, wirtualne biuro rachunkowe? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza zdjąć z właścicieli firm i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Lokalne placówki wszystko same policzą przygotują dokumenty, a przedsiębiorcy będą je musieli tylko zatwierdzić. Szykuje się prawdziwa rewolucja.

Jak jest teraz? Przedsiębiorcy muszą wysyłać do ZUS wszystkie rozliczenia. I niemal wszyscy zlecają wypełnianie papierów albo księgowym, albo biurom rachunkowym, za co słono kosztuje. płacić.  Ale idzie prawdziwa rewolucja.  Lokalne placówki zamienią się teraz w biura rachunkowe. Same wszystko policzą,  przygotują dokumenty, a przedsiębiorcy będą je musieli tylko zatwierdzić.

Kiedy właściciele firm dostaną za darmo to, za co musieli płacić? Planowane zmiany ZUS właśnie wpisał do swoich planów rozwoju na lata 2021 – 2023 - poinformowała na stronie internetowej placówki prezes instytucji Gertruda Uścińska.

- Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy.

Czytaj też Firmy zwalniają ludzi, tną w kryzysie pensje, a w sądeckim ZUS… dają podwyżki

Jak dodaje Uścińska, zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek.

- Dzięki temu zapobiegniemy błędom między innymi w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Ponadto wprowadzenie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających – mówi szefowa Zakładu, która podkreśla, że  po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem.

- Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego – tłumaczy.

- Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość – dodaje prezes ZUS.

Czytaj też Policzyli, jak się żyje w Sączu. Czy nas przybywa, jak mieszkamy, ile zarabiamy

Placówka daje sobie aż trzy lata na  zrealizowanie planów rozwojowych, choć wedle zapowiedzi, część zmian pojawi się jednak o wiele szybciej.

Taka zapowiedź to  rękawica rzucona biurom rachunkowym – komentuje money.pl. -  W większości to one biorą na siebie rozliczanie przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. A to rynek wart miliardy złotych. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu