Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
04/01/2021 - 15:30

Z nowym rokiem przyszła nowa płaca minimalna. Jaka jest teraz najniższa krajowa?

Zapowiedzi stały się faktem. Z nastaniem nowego roku minimalna pensja tych, którzy pracują na etacie poszła w górę o 200 złotych. Teraz wynosi 2,8 tysiąca złotych brutto. To już obowiązujące prawo. Rośnie też minimalna stawka godzinowa.

Dotychczas najniższa pensja wynosiła 2600 zł brutto, czyli 1920 zł netto. Z nastaniem nowego roku przyszła zapowiadana podwyżka o 200 złotych. Teraz to 2800 złotych brutto. To oznacza, że zatrudnieni na etatach dostaną na rękę 2061 złotych. To mniej niż  pierwotnie deklarował rząd, bo wedle wcześniejszych zapowiedzi była mowa o 3 tys. złotych brutto. W górę poszła też minimalna stawka godzinowa, która wynosiła 17 złotych, teraz  to 18,30 zł.

Płaca minimalna ma stanowić 53,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na 2021 rok. W stosunku do ubiegłego roku jest wyższa o 7,7 proc.

Ponieważ propozycja rządu dotycząca minimalnego wynagrodzenia nie zyskała akceptacji Rady Dialogu Społecznego skupiającej przedstawicieli rządu, pracowników oraz pracodawców, dlatego ostateczną stawkę ustaliła w rozporządzeniu rada ministrów.

Kiedy na początku lipca ubiegłego roku rząd przyjął projekt rozporządzenia w tej sprawie, propozycję krytykowali  związkowcy z OPZZ, którzy chcieli płacy minimalnej na poziomie  3100 złotych. Inaczej na sprawę patrzyła NSZZ "Solidarność", która rządowe propozycje zaakceptowała.

Z kolei organizacje zrzeszające przedsiębiorców, Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, optowały za stawką 2600 zł, czyli taką, jaka obowiązywała w ubiegłym roku. Zdaniem  Jacka Męciny doradcy zarządu organizacji, podwyżka płacy minimalnej oznacza tylko złe wieści dla rynku pracy, który czeka wzrost bezrobocia.  - Razem z perspektywą kolejnej pandemii koronawirusa powoduje, że rządowa propozycja jest mało odpowiedzialna i rozczarowująca dla przedsiębiorców – mówił w wypowiedzi dla Polsat News.

 Zdaniem Pracodawców RP podwyżka będzie szczególnie dotkliwa dla małych przedsiębiorców. - Dla nich poziom płacy minimalnej jest poważnym ograniczeniem w elastycznym dostosowaniu się do sytuacji kryzysowej. Wiele firm z tego powodu musiało się zdecydować na zwolnienia. Dalsze gwałtowne podnoszenie płacy minimalnej pogłębi ten proces – czytamy w oświadczeniu. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu