Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
29/11/2019 - 11:35

Wzrosły stawki od nieruchomości w Rytrze. Wójt podwyżkę określa jako symboliczną

Radni przy 9 głosach „za” i 6 osobach, które wstrzymały się od głosowania przyjęli na wczorajszej sesji w Rytrze nowe stawki od nieruchomości, które obowiązywać będą już od 1 stycznia 2020 roku.

To pierwsza podwyżka stawek podatku od nieruchomości od 2018 roku. W tym roku ich nie zmieniano przede wszystkim po to, by nie obciążać mieszkańców dodatkowo po wprowadzeniu wyższych stawek za odbiór śmieci. Ale inflacja jest nieubłagana i od przyszłego roku stawki muszą pójść w górę. Ale jak zastrzega wójt Jan Kotarba zmiany są naprawdę symboliczne.

I tak podatek od nieruchomości mieszkalnych lub ich części od metra kwadratowego wynosić będzie 75 groszy. Poprzednia stawka wynosiła – 71 groszy. Maksymalna stawka dopuszczona przez ustawę to 81 groszy.

Zobacz też: Śmieci po nowemu w Rytrze klepnięte, ale opłaty bez zmian

Za metr kwadratowy budynku lub części budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą ( z wyłączeniem działalności rolniczej i leśnej) trzeba będzie zapłacić już nie 21,1 zł a 21,6 zł. I tu gmina nie ustaliła stawki dopuszczalnej jako maksymalna, bo ta z kolei wynosi 23,9 zł.

Organizacje pożytku publicznego za metr kwadratowy wykorzystywanych na rzecz swojej działalności budynków w 2020 roku zapłacą 4 zł a nie jak dotychczas 3,92 zł. Stawka maksymalna dopuszczalna w tym wypadku wynosi 8,05 zł.

Zobacz też: Rytro: rewolucja drogowa już w 2020 roku, ale najpierw wymiana gruntów

Placówki świadczące usługi zdrowotne zapłacą 4,87 zł a nie jak dotychczas 4,78. Właściciele domków letniskowych – 7,93 zł (stawka obowiązująca w 2019 roku – 7,4 zł).

Opłata od gruntów związanych z poradzeniem dzielności (z wyłączeniem działalności rolniczej i leśnej) od 1 styczna wyniesie o 2 grosze więcej, bo 0,90 zł.

Szczegółowy wykaz pozostałych opłat, które obowiązywać będą w 2020 roku udostępniony zostanie na stronie rytro.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)