Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
04/12/2020 - 16:25

Wypadek goni tu wypadek. Czarną serię ma przerwać rondo. Niedługo ruszy budowa

Przez to skrzyżowanie u zbiegu ulic Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej w Limanowej kierowcy jeżdżą z duszą na ramieniu, bo wypadek goni tam wypadek. Od kilku lat władze miasta zabiegały w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę ronda. Wreszcie się udało. Inwestycja ruszy w przyszłym roku

Skrzyżowania u zbiegu ulic Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej w Limanowej od dawna cieszy się złą sławą. Od kilku lat samorządowe władze zabiegały w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  o to, żeby zbudować tam rondo.

Czytaj też Są kolejne newsy o budowie łącznika sądeckich obwodnic. Wieści dobre czy złe?  

Inwestycja miała ruszyć dwa lata temu, ale pogrzebała ją stabilizacja osuwiska na Juście. Ponieważ przez Limanową prowadził objazd dla ciężarówek, Generalna Dyrekcja w obawie przed komunikacyjnym paraliżem na przebudowę skrzyżowania się nie zgodziła. Teraz wreszcie przyszły dobre wiadomości. Budowa ronda ruszy w przyszłym roku.

- Już w lipcu samorząd zawarł porozumienie z Generalna Dyrekcją. – Miasto  przygotowało dokumentację projektową, projekt budowlany i wykonawczy. Magistrat uzyskał też pozwolenie na budowę, nabywa nieruchomości i przeprowadzi postępowanie przetargowe. My finansujemy koszty budowy i nadzoru inwestorskiego – mówi o szczegółach umowy Iwona Mikrut, rzeczniczka małopolskiego oddziału GDDKiA.

 Potem jednak zaczęły się schody. Po ogłoszeniu przetargu na budowę ronda, okazało się, że finansowe żądania firm przewyższają budżet przeznaczony na inwestycję. Ostatecznie - jak tłumaczy Mikrut – tę pulę udało się zwiększyć.

 - Pod koniec października minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyznał na przebudowę skrzyżowania dodatkowe pieniądze – mówi rzeczniczka.

Inwestycja, która będzie kosztować blisko 3,7 mln złotych, ruszy w przyszłym roku.

- To będzie rondo w kształcie owalu, obejmujące wszystkie wloty ulic czyli  Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej. Powstanie ciąg dla pieszych, odwodnienie i oświetlenie. Przebudowana zostanie też istniejąca infrastruktura techniczna, czyli sieć teletechniczna, energetyczna i wodociągowa – tłumaczy Iwona Mikrut.  

Czytaj też Kończą budować wielopoziomowy parking. Takiej inwestycji jeszcze u nas nie było 

O konieczności przebudowy limanowskiego skrzyżowania nie tylko decydują względy bezpieczeństwa. Chodzi też o zapchany samochodami rynek. Dzięki inwestycji część ruchu przeniesie się na ulice Kopernika, Targową i Matki Boskiej Bolesnej. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu