Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
20/11/2019 - 07:20

Wybudowali im nową oczyszczalnię, ale czy wszyscy chcą pożegnania z szambem

Ta stara ledwie dyszała i była na granicy swoich możliwości technicznych, ta nowa ma przepustowość siedmiuset metrów sześciennych. W Gminie Łącko na pełnych obrotach od ponad miesiąca pracuje nowa oczyszczalnia ścieków.

czytaj też Po cichu, bez rozgłosu, jedną z największych sądeckich firm kupili Japończycy  

 - Od lat jej stan powinien był budzić poważne obawy. Odprowadzane ścieki oczyszcza na granicy swoich możliwości technicznych – mówił o starej oczyszczalni wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, kiedy dwa lata temu zapowiadał budowę nowego obiektu. Jak tłumaczył, bez nowej inwestycji niemożliwe jest planowanie dalszej rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w poszczególnych sołectwach.

Teraz zrealizowana w rok inwestycja jest już gotowa.  

- To nowoczesna oczyszczalnia biologiczna, w przeciwieństwie do tej starej chemicznej.  Obsługuje sieć kanalizacyjną Łącka, Jazowska, Czerńca, Kiczni, Zagorzyna, także Woli Kosnowej, Woli Piskuliny, a docelowo też Zabrzeży i Maszkowic – wyjaśnia Dziedzina. - Jej przepustowość dobowa to siedemset metrów sześciennych.

 

Budowa oczyszczalni trwała rok. Inwestycja kosztowała siedemnaście  milionów złotych.

Czy wszyscy mieszkańcy zechcą zamienić szamba na kanalizację? – pytamy wójta Łącka.

Myślę, że nie będzie z tym problemów. Rzeczywisty koszt oczyszczenia metra sześciennego ścieku wylicza zakład gospodarki komunalnej, który oczyszczalnię obsługuje i za nią odpowiada. Wychodzi to na poziomie dziesięciu, jedenastu złotych. Mieszkańcy płacą z tego połowę, bo gmina do taryfy dopłaca.

Czy tę cenę da się utrzymać? - A czy ktoś potrafi powiedzieć po ile będzie prąd? – odpowiada pytaniem na pytanie wójt Łącka. - Koszt energii elektrycznej jest ważnym elementem składowym ceny oczyszczenia metra sześciennego. Razem z Nowym Sączem jesteśmy w grupie zakupowej energii elektrycznej. Duży może więcej i ma lepszą siłę przebicia.

Czytaj też Złe wieści dla mieszkańców Sądeczyzny. Od nowego roku ceny prądu mogą wzrosnąć

Co ze starą oczyszczalnią? Idzie do rozbiórki. Nowa być może za jakiś czas zostanie rozbudowana.

Mamy już gotowy teren i infrastrukturę do zamontowania drugiego reaktora, czyli urządzenia które ścieki oczyszcza – zapowiada Jan Dziedzina.

[email protected]o fot. UG Łącko

W Gminie Łącko na pełnych obrotach pracuje nowa oczyszczalnia
Czy dla wszystkich będzie to pożegnanie z szambem?


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)