Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/01/2017 - 09:45

Wszystkie trujące „kopciuchy” w Nowym Sączu znikną? Jest sposób!

Zgodnie z dyskutowanym właśnie projektem uchwały antysmogowej dla Małopolski wszystkie paleniska w województwie będą musiały spełniać restrykcyjne warunki zarówno pod względem wydajności jak i ilości emitowanych zanieczyszczeń. Sądecki Alarm Smogowy apeluje do mieszkańców Nowego Sącza i całej Sądecczyzny o głośne poparcie dla projektu. Przy okazji przypominamy, że w Krakowie już wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Zgodnie z projektem uchwały obowiązywać będzie całkowity zakaz używania paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-1 mm wynosi powyżej 5 procent (ograniczenie dla najbardziej szkodliwego miału) oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20 procent.

Instalacje zarówno prywatne, przydomowe jak również te dostarczające ciepło masowo będą musiały osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 procent lub zostać wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu o sprawności co najmniej 80 procent.

Dla domowych palenisk uchwała będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 dla pozostałych od 1 stycznia 2023 roku.

Oczywiście – dodatkowo – paleniska muszą odpowiadać wszystkim rygorystycznym normom w tym zakresie.

- Od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa w Małopolsce instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu - zachwalają uchwałę pomysłodawcy.

- Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł - zastrzegają.

Część mieszkańców województwa na pewno ucieszy informacja, że: - Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą zobowiązani od razu zainstalować nowoczesny kocioł spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.

Zobacz też: Nowy Sącz: Czyj komin tak dymi i truje?

Jak informuje Bartłomiej Orzeł z Sądeckiego Alarmu Smogowego do 5 stycznia trwają konsultacje uchwały antysmogowej województwa małopolskiego.

- Dlatego pilnie potrzebne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców naszego regionu. Uchwała antysmogowa będzie pierwszym tego typu w naszym kraju, wojewódzkim aktem prawnym. Jest ona niezbędna, aby walczyć ze smogiem w sposób skuteczny, nie zakazując jednocześnie palenia węglem w piecach – podkreśla Bartłomiej Orzeł. 

– Potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców naszego regionu, który bardzo cierpi z powodu smogu. Istotne jest, żeby jak najwięcej osób poparło projekt uchwały antysmogowej – apeluje kolejny przedstawiciel SAS Mirosław Gumulak.

Zobacz też: Plusy mieszkania na Sądecczyźnie? Picie jest zdrowsze niż oddychanie…

Projekt uchwały można znaleźć pod adresem: http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/.

Swoje poparcie wystarczy wysłać zwykłym mailem na adres [email protected].

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu