Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 18 sierpnia. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
08/03/2019 - 07:00

Wszystkie kobiety Fakro. Łamią męski monopol w branży budowlanej

Okna dachowe, świetliki rurowe, schody strychowe, do tego skomplikowany system zawiasów… ciężki kaliber i męski świat branży budowlanej. Ten męski monopol przełamały kobiety w sądeckiej firmie Fakro, które stanowią dwadzieścia procent liczącej trzy i pół tysiąca załogi. Dowodzą, że biznes nie ma płci.


Fakro nie przystaje do stereotypu męskiego świata branży budowlanej. Sądecka firma tylko w Polsce zatrudnia siedemset sześćdziesiąt sześć kobiet. Blisko trzydzieści dzierży w spółce władzę.

- Mamy jedną kobietę w siedmioosobowym zarządzie, dwie panie są współwłaścicielkami firmy, cztery pełnią funkcję dyrektorskie, dwadzieścia piastuje  stanowiska kierownicze - mówi Halina Podgórny, dyrektor ds. personalnych.

Czytaj też 8 marca na jagiellońskim deptaku. Dzień Kobiet po sądecku[FILM]

O tym, że biznes nie ma płci, w specjalnym, bo poświęconym wyłącznie kobietom, wydaniu magazynu Fakro „Okno na świat” mówi Agnieszka Kronenberger , która w zarządzie firmy odpowiada za finanse.

Myślę, że wiele stereotypów na temat roli kobiet i mężczyzn pokutujących w polskim społeczeństwie nie funkcjonuje już tak mocno w środowisku biznesowym. Kobiety są tak samo ambitne. Zdobywają wykształcenie, ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, poszerzają swoja wiedzę i budują swoje ścieżki kariery. Z takiego punktu widzenia słaba płeć to trochę przeżytek. Do tego kobiety muszą być doskonale zorganizowane jeśli chcą pogodzić pracę i karierę zawodową z odpowiedzialnością za wychowanie dzieci i obowiązkami rodzinnymi.

 Czytaj też Czego pragną kobiety. Od praski do ziemniaków, po czerwone, koronkowe stringi, czyli rzecz o mężczyznach

 Zawsze z okazji Dnia Kobiet męska część załogi honoruje płeć piękną słodkimi  podarkami. W tym roku jest jeszcze specjalna niespodzianka – wspólne wyjście do kina.


W piątek i sobotę odbędą się dwa seanse filmu „Całe szczęście” z udziałem pań z Fakro. W codziennym zabieganiu, zapominamy o chwili dla siebie. Ten damski wypad do kina będzie okazją do spędzenia wspólnego czasu po godzinach pracy – wyjaśnia Bożena Damasiewicz, dyrektor biura zarządu spółki,  pomysłodawczyni integracyjnego seansu.

Czytaj też

Niespodzianek jest w tym roku więcej. To między innymi wyjątkowa publikacja – zdradza Joanna Rumin, specjalista do spraw Public Relations. To kobiece wydanie firmowego magazynu, które  powstało dzięki otwartości i spontaniczności damskiej części załogi.


- Nasze koleżanki z pracy zdobyły się na odwagę i otwarcie opowiedziały o tym jak godzą rolę żony, mamy, pracownika, starając nie zgubić przy tym samej siebie. To nie tylko zbiór cennych rad, ale także sygnał, że nie zawsze jest tak jakbyśmy chciały i każdy ma prawo do słabości. O tym jak uwierzyć w siebie, zatroszczyć się o swój wizerunek opowiada Katarzyna Krzeszowska, Miss Polski 2012  dodaje Joanna Rumin.

Niektóre panie wzięły także udział w sesji zdjęciowej zaaranżowanej przez Agnieszkę Staśko, fotografa FAKRO.


Palety, ramy okien, kobiece chusty i lampki stanowiły doskonałe tło dla naszych kobiet. Ta sesja była magiczna i wyjątkowa, pełna kobiecego uroku i wdzięku. Zdjęcia są efektem naszej wspólnej otwartości na siebie, na współpracę i dobre relacje. Kobiecość jest naszą siłą! – mówi Agnieszka Staśko.

[email protected] fot.Fakro

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"