Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
20/02/2024 - 11:15

Wstyd! Tak sądecki marszałek Witold Kozłowski” dba o Sądecczyznę”

Budżet samorządu Województwa Małopolskiego to ok. 3 miliardy złotych, wielka suma, która będzie motorem dynamicznego rozwoju Małopolski, mówi marszałek Witold Kozłowski. Tak poważne środki będą napędzać małopolską gospodarkę, umożliwiając realizację długiej listy potrzebnych projektów i zadań.

  • Jak podkreśla marszałek Witold Kozłowski,  władze regionu są powołane do rozwiązywania ludzkich problemów oraz podnoszenia komfortu życia mieszkańców. Są też sytuacje, dobrze znane z ostatnich lat, jak światowa pandemia czy atak Rosji na Ukrainę, kiedy życiowe okoliczności wymagają bardzo zdecydowanych kroków.
  • Warto zauważyć, że zasadnicza część wydatków została przewidziana na infrastrukturę drogową i transport, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, ochronę zdrowia, a także gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. W zakresie wydatków inwestycyjnych, budżet preferuje te zadania, które mają możliwość dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.
  • Na czterech istniejących na terenie powiatu nowosądeckiego drogach wojewódzkich przewidziano inwestycje, które nie są  przygotowane w pełni, jak to ma miejsce w przypadku drogi 969 i obwodnicy Łącka albo są niewielkie, jak w przypadku drogi 971.

Czytaj też Do której z tych grup zalicza się sądecka firma Fakro. Jedni na tym przegrali inni wygrali 

Samorząd województwa odpowiada za inicjowanie i koordynację przedsięwzięć, które są prowadzone w skali całego regionu. Powinien pełnić rolę partnera współpracującego z samorządami gminnymi i powiatowymi. Jak podkreśla marszałek Witold Kozłowski, jako samorządowcy władze regionu są powołane do rozwiązywania ludzkich problemów oraz podnoszenia komfortu życia mieszkańców. Są też sytuacje, dobrze znane z ostatnich lat, jak światowa pandemia czy atak Rosji na Ukrainę, kiedy życiowe okoliczności wymagają bardzo zdecydowanych kroków.

Zrównoważony rozwój tylko w teorii

Marszałek podkreśla, że zarząd województwa małopolskiego przykłada wielką wagę do tego, by cała Małopolska rozwijała się w sposób jak najbardziej zrównoważony. Jak twierdzi, największe centra i aglomeracje na pewno są lokomotywami rozwoju z których jesteśmy dumni, jednak mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości oraz ich lokalne potrzeby są traktowane co najmniej równie priorytetowo. W jego ocenie Małopolska jest silna gospodarczo i kulturowo właśnie jako region, który ma wiele różnorodnych atutów i lokalnych atrakcji. Chce, żeby każdy mieszkaniec Małopolski, niezależnie od tego z jakiej części województwa pochodzi, miał jak najszerszy dostęp do gwarantującej bezpieczeństwo bazy usług medycznych, wachlarza oferty kulturalnej czy bogatego rynku pracy i edukacji.

Czytaj też Pieniędzy nie ma i nie będzie? Zrobili ludzi w konia z rządowymi dotacjami na gazowe piece i termomodernizację 

Miliony na drogi i transport

Należy zauważyć, zasadnicza część wydatków została przewidziana na infrastrukturę drogową i transport, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, ochronę zdrowia, a także gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. W zakresie wydatków inwestycyjnych, oznajmił marszałek, budżet preferuje te zadania, które mają możliwość dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. W ostatnich latach w Małopolsce można zaobserwować dynamiczny i jakościowy rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.

Na zadania związane z  Infrastrukturą drogową i transportu zapisano w budżecie województwa małopolskiego 455 milionów złotych. Np. dofinansowanie zadań związanych z organizacją regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich to kwota 342 milionów złotych.

Dopłaty do autobusowych przewozów pasażerskich oraz organizacja przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to ok. 100 milionów złotych. Zarząd dróg wojewódzkich zostanie wsparty kwotą To m.in. ponad 121 mln zł na utrzymanie dróg i mostów, reszta będzie wykorzystana na transport regionalny, inwestycje drogowe i mostowe, poprawę parametrów technicznych dróg wojewódzkich, wzrost komfortu podróżowania oraz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Czytaj też Czy w firmach w Nowym Sączu będą podwyżki? Niektórzy mogą liczyć na wyższe pensje 

Próżno szukać funduszy na realizację ważnych sądeckich inwestycji

Dla mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego istotne jest pod kątem zapewnienia regionowi szans na rozwój, że próżno szukać funduszy na realizację ważnych inwestycji. Na czterech istniejących na terenie powiatu drogach wojewódzkich: droga 969 Krościenko-Nowy Sącz, droga 975 Dąbrowa, Gródek nad Dunajcem, Zakliczyn, droga 971 Krynica-Piwniczna oraz droga 981 Krynica-Grybów-Stróże, przewidziano inwestycje, które nie są  przygotowane w pełni, jak to ma miejsce w przypadku drogi 969 i obwodnicy Łącka albo są niewielkie, jak w przypadku drogi 971 (8,5 mln zł na odcinku Krynica-Powroźnik oraz 4,1 miliona na zapobieganie osuwiskom na tej drodze). ISW, Karol Piszczek, fot. MKDziękujemy za przesłanie błędu