Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 3 października. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
03/09/2021 - 13:40

Wstęp tylko dla zaszczepionych. Restauracje będą sprawdzać paszporty covidowe?

Czwarta fala pandemii nas nie ominie, choć będzie słabsza od poprzedniej, taki scenariusz nowego ataku zarazy kreślą epidemiolodzy. To oznacza powrót do obostrzeń i każe zadać pytanie czy będą nimi objęci także co, którzy się zaszczepili.

Krzywa zachorowań na koronawirusa znowu idzie  w Polsce w górę.  Resort zdrowia poinformował w piątek o 349 nowych przypadkach zakażeń.Małopolska znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby w regionie potwierdzono 41 kolejnych przypadków.

Nieuchronnie zbliża się czwarta fala epidemii. Prognozy nowego uderzenia zarazy rysował w rozmowie z TVN doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.   W jego ocenie, jeżeli nowa fala się pojawi, będzie o jedną trzecią mniejsza od poprzedniej. To oznacza, że w szczycie może być 10 tysięcy zakażeń na dobę, a nie 35 tysięcy.

Czytaj też Mówią o niej „ta czarna, ta uśmiechnięta”… a Patrycja nosi w sobie śmierć 

Nowy atak koronawirusa wiąże się z koniecznością powrotu obostrzeń.  Czy będą od nich wolni ci, którzy są zaszczepieni. Do tej pory – takie są dane ministerstwa zdrowia - preparat przyjęło 18,8 mln Polaków.

Pytany o to w Polsat News szef resortu Andrzej Niedzielski odpowiedział, że osoby zaszczepione obostrzeniami nie zostaną objęte. - To jest bezpieczeństwo tych ludzi, w ramach wyboru. Nie mogą oni ponosić kosztu nieodpowiedzialności innych ludzi - podkreślił Niedzielski.

Co z wyjściami do restauracji czy kina?  Wstęp podczas jesiennej pandemicznej fali tylko dla zaszczepionych?  Czy restauratorzy będą to weryfikować? A jeśli tak, to w jaki sposób?  - Będą mieli prawo sprawdzać paszporty czy certyfikaty covidowe -  powiedział Niedzielski, który dodał, że infrastruktura do odczytywania potwierdzenia szczepienia jest przygotowana.

Czytaj też To burzy krew w żyłach. Kontrolerzy NIK wzięli pod lupę pracę nauczycieli

Sprawę nienakładania obostrzeń na zaszczepionych komentował także profesor Andrzej Horban. - Osoby, które będą zaszczepione, będą miały większą możliwość i podróżowania, i bywania, ponieważ ryzyko zakażenia tych osób jest niewielkie. Również ryzyko, że osoby zaszczepione trafią do szpitala jest już bardzo, bardzo niewielkie - stwierdził w rozmowie z TVN.

Czy w takim razie jest możliwy wariant, że tylko zaszczepieni będą mogli na przykład wejść do restauracji, wybrać się na siłownię czy do kina? - Jeżeli dojdzie do dużej liczby zakażeń, to nie będziemy mieli być może wyjścia – stwierdził doradca premiera do spraw Horban ([email protected]) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu