Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 lipca. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
13/08/2018 - 16:50

Wskaż suplementy diety do badania

Bakterie kałowe w suplementach diety! – to znane nam wyniki badań zleconych przez Najwyższą Izbę Kontroli i tylko jedna z afer, której głównym bohaterem był produkt mający na celu uzupełnienie naszej diety. Niestety, w suplementach można znaleźć dużo więcej szkodliwych substancji…


Organy państwowe wciąż mają problem z kontrolą jakości sprzedawanych środków na odchudzanie, witamin, minerałów etc. Na szczęście doczekaliśmy się narzędzia kontrolującego rynek suplementów diety.

Nie jest to instytucja, ale projekt samych konsumentów, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli projekt Badamysuplementy.pl. Jego głównym pomysłodawcą jest Maciej Szymański, który wraz z partnerem merytorycznym - Instytutem Badań Sektora Medycznego - badają najczęściej kupowane przez nas suplementy diety.

W przeprowadzanych badaniach analizują:

  • zanieczyszczenia mikrobiologiczne,
  • obecność metali ciężkich,
  • zgodność faktycznego składu z informacją na etykiecie.

Ile magnezu jest w magnezie?

Na początek trafiły pod lupę magnezowe suplementy diety, które zostały przebadane pod kątem faktycznej zawartości tego pierwiastka. Wyniki można już sprawdzić na stronie projektu www.badamysuplementy.pl oraz w mediach społecznościowych facebook.com/badamysuplementy .

Wskaż suplementy diety do badania

Każdy z nas ma wpływ na to, jaki suplement diety zostanie przebadany. Regularnie będą publikowane badania nowych suplementów diety, które zyskały najwięcej głosów konsumentów – głosy są zbierane na stronie projektu #badamysuplementy.

Zamiast kolorowych reklam, obiektywne badania

Pomysłodawca projektu podkreśla, że badania są realizowane przez niezależne i akredytowane laboratoria oraz że w swoich publikacjach nie będzie umieszczał żadnych reklam badanych produktów.

 – Suplementy do badań kupujemy w aptekach, drogerii czy w Internecie, czyli tak jak robią to konsumenci, dzięki czemu badamy losowo wybrane suplementy, a nie próbki dostarczone przez producentów. Suplementy diety nie będą badane jednorazowo, ale regularnie, tak żeby konsumenci mieli na bieżąco dostęp do aktualnych informacji na temat kupowanych produktów – wyjaśnia Maciej Szymański.

Naturalna alternatywa

Oprócz wyników badań suplementów diety, na portalu badamysuplementy.pl i w mediach społecznościowych będą przedstawianie ich naturalne alternatywy, np. praktyczna informacja, że jedna tabletka suplementu diety „x” zawiera 50 mg magnezu, czyli ma go mniej niż jedna garść (28 g) migdałów, które zawierają 77 mg magnezu. Dzięki takim zestawieniom będzie nam łatwiej sięgnąć po naturalne źródło poszczególnych wartości odżywczych, niż ich substytuty w postaci suplementów diety.

Chcesz sprawdzić, czy przyjmowany przez Ciebie suplement jest bezpieczny i jego deklarowany skład jest zgodny ze stanem faktycznym, wyślij nam jego nazwę przez portal badamysuplementy.pl

Akcja społeczna

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik