Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
19/05/2022 - 13:20

Wraca zasadnicza służba wojskowa. Już zaczynają brać do armii. Ile za to płacą?

Zapowiedzi stały się faktem. Wraca zasadnicza służba wojskowa, jednak teraz staje się dobrowolna. Nabór rusza już w ten weekend i to z wielką pompą, bo z tej okazji w ponad trzydziestu miejscowościach w całym kraju, także w Małopolsce, odbędą się pikniki wojskowe. Resort obrony już teraz podaje, na jakie zarobki i przywileje mogą liczyć żołnierze.

Zasadnicza służba w polskim wojsku została zawieszona dwanaście lat temu. Teraz wraca za sprawą ustawy o obronie ojczyzny. Przybrała jednak inną postać. Jest dobrowolna.Nabór do armii rusza z wielką pompą już w ten weekend, bo z tej okazji w ponad trzydziestu  miejscowościach w całym kraju, odbędą się pikniki wojskowe. W Małopolsce są zaplanowane na sobotę w Olkuszu i Skawinie.

Czytaj też Nasz człowiek, rodem z Limanowej, został nowym gwardzistą papieża Franciszka

Jak informuje resort obrony,  na stoiskach promocyjnych będzie można uzyskać wszystkie informacje o służbie zasadniczej. Ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Można też wypełnić wniosek o powołanie. Dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego.

Jakie inne papiery są potrzebne do tego, żeby na ochotnika wstąpić w szeregi armii? Poza kopią dowodu tożsamości, konieczna jest także kopia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, także  zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, oraz posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Ochotnicy będą w służyć w armii przez dwanaście miesięcy. Pierwszy okres to  trwające dwadzieścia osiem dni szkolenie zakończone przysięgą i wydaniem książeczki wojskowej. Kolejny etap to  jedenaście miesięcy szkolenia specjalistycznego.

Czytaj te z Czternastka przyjdzie do sądeckich emerytów. Wiadomo, kiedy dostaną pieniądze

Co z zarobkami? Jak podaje resort obrony, ci którzy zaciągną się do wojska dostaną taką pensję  jak zawodowy szeregowiec czyli 4560 złotych.  Do tego dochodzi prawo do urlopu. Na czas służby jest zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Po zakończeniu szkolenia ochotnicy zyskają możliwość  wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Zasadnicza służba otwiera też drogę do zawodowej kariery w wojsku. A to zapewnia wikt, opierunek, pewną pracę i niezłą płacę.

Czytaj te z Padł rekord w rozliczeniach ze skarbówką. Tego jeszcze nie było!

Wszystko zależy od stopnia. Pensja sierżanta przekracza nieco 5,5 tys. złotych. Żołnierz z najwyższym stopniem podoficerskim czyli  starszy chorąży sztabowy, zarabia 6,2 tys. zł.

Na jakie zarobki  mogą liczyć oficerowie? Podporucznik dostaje 6,2 tys. zł. Kapitan może  liczyć na 6,7 tys. Blisko 8 tysięcy  to pensja podpułkownika. Wyższy stopniem pułkownik,  zarabia  sporo ponad 9 tys. zł. Generałowie z jedną gwiazdką zarabiają 11,4 tys. zł, a ci z czterema – 17,7 tysiąca. ([email protected]) fot. MON
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu