Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
13/03/2019 - 11:45

Wpłacili do sądeckiego ZUS więcej niż powinni. Czy oddadzą im pieniądze

Ponad 28 tysięcy przedsiębiorców ma na swoich kontach nadpłaty w sądeckim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To w sumie 37 mln złotych. Co ZUS zrobi z tymi piemiędzmi?

W Małopolsce na kontach blisko 131 tys. aktywnych przedsiębiorców znajduje się ponad 201 mln zł nadpłat. Tylko w sądeckim oddziale Zakładu to w sumie 37 mln złotych.  W całym kraju to aż ponad 1,6 milionów.  

Czytaj też Dziwna kontrola skarbówki szarpie nerwy sądeckim przedsiębiorcom

Warto zatem sprawdzić, jak wygląda nasze konto po zakończeniu działalności – mówi  rzeczniczka małopolskiego ZUS Anna Szaniawska i wyjaśnia, że  nadpłata składek powstaje wtedy, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż powinien. Taką nadpłatę ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości - jeśli istnieją. Jeżeli nie ma zadłużenia, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub wybrać zaliczenie ich na bieżące i przyszłe składki. 

Ci, którzy zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej gdy złożą wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem.

Czytaj też Matki z czwórką dzieci idą do ZUS-u po emeryturę. W Sączu jest ich najwięcej

Jak dodaje rzeczniczka, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 23 tys. płatników którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Wysokość tych nadpłat to ponad 8 mln złotych. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakie było jego saldo w ZUS, warto odwiedzić placówkę Zakładu lub sprawdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwalana na bieżąco kontrolować płatności na dowolnie wskazany dzień, jak i ostateczną weryfikację salda.

- Zakład zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym czekać,  bo pięciu latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)