Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
24/02/2015 - 09:08

Województwo da 20 tys. złotych na zamek w Rytrze

W ramach dotacji z Urzędu Marszałkowskiego do Rytra trafi 20 tys. zł na kontynuowanie prac konserwatorskich na zamku.
W ubiegłym roku gmina otrzymała z tego tytułu zaledwie 8 tys. zł. Prace renowacyjne i wykopaliskowe na zamku w Rytrze trwają nieprzerwanie od 1999 roku. Dotychczas udało się zabezpieczyć i odrestaurować cześć murów, bramę wjazdową, basztę, która miała wyrwę w swoich murach i ostruże, a na dziedzińcu natrafić na wiele cennych średniowiecznych artefaktów.

Prace są kontynuowane i trzeba zachować cierpliwość. Trzeba mieć szacunek do prac archeologicznych – co roku pojawiają się nowe niespodzianki, nad którymi trzeba się pochylić i je zinwentaryzować. Cały czas mamy nad sobą nadzór konserwatorski i archeologiczny i co roku jakiś etap prac jest wykonany. Plany są ambitne, żeby w którymś momencie, kiedy zostanie już całkowicie zakończona archeologia i wykopaliska, rozpocząć aplikowanie i szukanie środków finansowych na rekompozycje pewnych obiektów na wzgórzu zamkowym, np. bramy, która by stanowiła o tym, że na ten obiekt wchodzi się w sposób cywilizowany i korzysta się z plansz czy mapy, a nawet opieki przewodnika – mówi wójt Władysław Wnętrzak.

Obok pieniędzy z województwa gmina aplikowała do starostwa, a także ma pewne środki we własnym budżecie na prace konserwatorskie na zamku Rittera.
 
(JB) 
Fot. MIGA
 


Dziękujemy za przesłanie błędu