Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
05/08/2019 - 06:00

Wody mineralne i tłumy gości zalały Muszynę [ZDJĘCIA]

Festiwal Wód Mineralnych sprawił, że w weekend Muszyna była pełna gości. Uzdrowisko nad Popradem przyciągnęło rzesze turystów z całej Polski nie tylko koncertami gwiazd, pokazami walk rycerskich czy stoiskami z rękodziełem artystycznym, ale i degustacjami wód mineralnych z regionu.

Festiwal Wód Mineralnych wpisał się na trwałe w kalendarz wydarzeń Muszyny. Jest jednym z największych wydarzeń plenerowych organizowanych latem w nadpopradzkim uzdrowisku.  

- Święto Wód Mineralnych po raz pierwszy odbyło się na początku XXI wieku, ma więc już 17 lat" – mówi Andrzej Gancarz, prezes Stowarzyszenia Klucz Muszyński. – "Wody to ogromny skarb uzdrowiskowy regionu. Te muszyńskie służą leczeniu przede wszystkim układu pokarmowego”.

Amfiteatr Zapopradzie" w ciągu dwóch dni gościł setki mieszkańców i turystów. Prezentowano tutaj niemal wszystkie wody mineralne i lecznicze, wydobywane w uzdrowiskach powiatów sądeckiego i gorlickiego.

Stoiska z wodami leczniczymi i mineralnymi rozstawiono w pobliżu plenerowej sceny. Przybyli za darmo smakowali te pozyskiwane w Krynicy, Muszynie, Piwnicznej czy Wysowej. Dostępne są one zarówno w sieciach handlowych  w całej Polsce, jak i w tych uzdrowiskach.

Degustacje cieszyły się ogromnym powodzeniem zwłaszcza, że festiwalowe dni były bardzo ciepłe.

W drugim dniu kilkakrotnie padł rzęsisty deszcz, ale i to nikomu nie przeszkodziło w ich smakowaniu oraz fantastycznej zabawie.

Wody lecznicze i mineralne hostessy rozlewały litrami do kubeczków. Kolejne zgrzewki znikały w mgnieniu oka. Przy okazji można się też było sporo dowiedzieć o ich właściwościach.

Wody lecznicze są ukierunkowane na określone schorzenia. "Jana" stosuje się przy kamicach układu moczowego i kamicy nerkowej, "Zubera" w schorzenia układu pokarmowego, "Franciszka" i "Henryka" w chorobach wrzodowych, żołądka, dwunastnicy. Sporo osób wybierało „Kryniczankę” czy „Słotwinkę”.

Dużą popularnością cieszyły się "Muszynianka", "Galicjanka", "Piwniczanka", "Wysowianka".

Niedobór płynów w organizmie, zwłaszcza w czasie upałów negatywnie wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny człowieka, ale przede wszystkim na pracę narządów wewnętrznych.

Wody mineralne dostarczają niezbędnych organizmowi składników, przede wszystkim magnezu i wapnia.

Magnez reguluje ponad połowę procesów metabolicznych w organizmie. Jeśli go brakuje, odczuwamy drżenie powiek czy skurcze mięśni.

Odpowiednie nawodnienie oznacza zdrowy organizm, piękną cerę, ładne włosy, jędrne ciało i dobrą figurę.

Na scenie amfiteatru wystąpili m.in. zespoły „Poparzeni Kawą Trzy”, „Pectus” a także Jerzy Kryszak.

Dla najmłodszych przygotowano ciekawy program artystyczny, dzięki czemu dzieci fantastycznie bawiły się pod sceną.  

Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem artystycznym oraz  regionalnym jadłem. 

Organizatorem Festiwalu Wód Mineralnych jest Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Patronat medialny: Sądeczanin

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020