Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
02/01/2013 - 14:53

Własna firma. Jeśli nie dotacja to... pożyczka do 50 tys. zł

Fundusz Pożyczkowy „Nowy Małopolski Przedsiębiorca” to nowa propozycja dla przyszłych przedsiębiorców. W przeciwieństwie do dotacji na założenie firmy, otrzymane środki należy zwrócić. Ale można strać się o dużo większą kwotę, nawet 50 tys. zł.
 - Za taką sumę można kupić samochód – przekonuje Anna Ruchała, doradca ds.przedsiębiorczości Sądeckiej Izby Gospodarczej, w której znajduje się sądecki punkt naboru wniosków.
Fundusz Pożyczkowy powstał ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Ma podobnie jak dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej wspierać rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Fundusz Pożyczkowy „Nowy Małopolski Przedsiębiorca” prowadzony jest przez projektodawcę, Stowarzyszenie „Samorządowe Centrum Przedsiębiorczości i Rozwoju” w Suchej Beskidzkiej. Ale nabór wniosków odbywa się też w Chrzanowie, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Projekt realizowany będzie do 30. września 2014 roku.

W ramach Funduszu Pożyczkowego początkującym przedsiębiorcom udzielane będą mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Minimalna kwota pożyczki wynosi 10, a maksymalna 50 tys. zł.
Wśród wnioskodawców preferowane będą osoby poniżej 24 i powyżej 50 roku życia. Ubiegać się o środki mogą osoby zamieszkujące, pracujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego, które nie prowadzą i w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku nie prowadziły działalności gospodarczej. Co więcej, osoby, które zarejestrują działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego.
Z ubiegania się o pożyczkę z programu „Nowy Małopolski Przedsiębiorca” wyłączone zostały branże zbrojeniowa, tytoniowa, alkoholowa oraz rolnictwo. Nie mogą liczyć na tę ofertę także osoby, które skorzystały z pomocy de minimis o wartości, łącznie z pożyczka, o która się ubiegają, przekraczająca równowartość 200 tys. euro, a w przypadku transportu drogowego równowartość 100 tys. euro.

Pożyczkę można przeznaczyć na cele inwestycyjne, takie jak: zakup, budowa, rozbudowa budynków, zakup przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, aparatury, ręcznych narządzi pracy itp., zakup wartości niematerialnych i prawnych. Cel obrotowy w postaci zakupu surowców, materiałów, towarów, bieżących kosztów prowadzenia działalności, przy czym koszty bieżącej działalności nie mogą stanowić więcej niż 25 % wartości pożyczki, a reklama i promocja więcej niż 10 % wartości pożyczki oraz cel inwestycyjno- obrotowy.
Chętnych, przed wzięciem pożyczki, czekają szkolenia i doradztwo, zarówno indywidualne, jak i grupowe przed uruchomieniem działalności gospodarczej.

Wnioski przyjmowane będą w dwóch trybach – zamkniętym - dla środków pochodzących bezpośrednio z dofinansowania Funduszu : I nabór: od 02 stycznia 2013 do 31 stycznia 2013 roku, II nabór: od 01 marca 2013 do 01 kwietnia 2013 roku, III nabór: od 02 maja 2013 do 31 maja 2013 roku i trybie otwartym - dla środków pochodzących ze spłaty pożyczek i odsetek, do wyczerpania środków. Tu o przyjęciu wniosku do rozpatrzenia będzie decydować kolejność zgłoszeń.

ANP
fot. arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu