Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
22/03/2020 - 11:00

Wirus niszczy biznes. Jest pakiet antykryzysowy dla lokalnych przedsiębiorców

Koronawirus na potęgę infekuje gospodarkę. Pojawia się coraz więcej pytań dotyczących inwestycji, między innymi tych finansowanych z unijnych funduszy. Jak ta sytuacja wygląda w województwie małopolskim?

Wedle deklaracji marszałka Witolda Kozłowskiego, wojewódzki samorząd przygotował pakiet usprawnień na rzecz małopolskich firm korzystających ze środków unijnych.

- W trybie przyśpieszonym bez faktur  wypłacamy zaliczki naszym przedsiębiorcom, priorytetowo weryfikujemy i wypłacamy wnioski o płatność beneficjentów w trudnej sytuacji finansowej, wydłużamy terminy składania uzupełnień i elastycznie podchodzimy do zmian zgłaszanych w projektach – informuje Kozłowski.

Czytaj też Biznes w czasach zarazy. Koronawirus dopadł sądeckie firmy transportowe 

To nie wszystko, bo w pakiecie jest mowa o wydłużeniu okresu realizacji projektu, gdy przedsiębiorca o to zawnioskuje.  Nastąpiły też zmiany regulaminu konkursów, aby umożliwić wnioskodawcom podpisanie umów w terminie późniejszym niż dotychczasowy, standardowy termin  sześciu miesięcy  od dnia rozstrzygnięcia danego konkursu.

Zobacz też: #Koronawirus na Sądecczyźnie i w Polsce. relacja live

- Wydłużamy terminy naborów wniosków skierowanych do przedsiębiorców. Szczególną uwagę zwracamy na projekty, których realizacja jest zagrożona z powodu koronawirusa – dodaje marszałek. Co z przedsiębiorcami, którzy w planach mieli organizację konferencji, targów zagranicznych, co między innymi wiąże się z anulowaniem rezerwacji?

Urząd marszałkowski zapewnia, że na bieżąco reaguje na tego rodzaju zgłaszane problemy.  - W naszym regionie są realizowane projekty ważne nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Europy. To one przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju całej Małopolski – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.-  Tym bardziej zależy nam, aby w obliczu kryzysu wspierać małopolskich przedsiębiorców elastycznym podejściem do realizowanych przez nich przedsięwzięć.

Czytaj też Farmaceuci w strachu. Chcą wcześniej zamykać apteki i brać chorobowe 

- Apelujemy, aby niezwłocznie zgłaszać trudności w realizacji projektów. Pracownicy Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości zapewnią państwu bieżącą obsługę nie tylko przy wykorzystaniu systemów informatycznych (SL2014, e-RPO), ale także za pośrednictwem poczty elektronicznej – dodaje Smółka.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)