Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
09/04/2020 - 19:50

WIOŚ wydał negatywną opinię w sprawie spółki Mo-BRUK. Konieczna ponowna kontrola

Postępowanie w sprawie spółki Mo-BRUK zostało zawieszone z powodu koronawirusa. Po przeprowadzeniu kontroli przez WIOŚ, która zakończyła się wydaniem negatywnej opinii, zakład zmienił zakres wniosku. Konieczna jest ponowna kontrola, uwzględniająca najnowsze ustalenia.

W grudniu ubiegłego roku spółka Mo-BRUK poinformowała o zamiarze przetwarzania ponad 10 ton odpadów niebezpiecznych na dobę. W sprawie wszczęto urzędowe postępowanie. Mieszkańcy Korzennej stanowczo zaprotestowali. Od lat próbują walczyć z firmą – apelują o zabudowanie zakładu i zainstalowanie filtrów, dzięki którym poprawiłaby się jakość powietrza. Jak podaje jeden z mieszkańców, przez CB-radio o zakładzie w Niecwi mówią ,,Hiroszima”.

Niestety, jak twierdzą, ich prośby od kilku miesięcy są lekceważone i wyśmiewane, a władze gminy ignorują problem. Sprawą zainteresowała się poseł Daria Gosek-Popiołek. – Przez wiele lat nic nie zostało zrobione! Żyjemy w środowisku, które zatruwa nam życie! – mówił jeden z mieszkańców podczas spotkania. Skarżyli się także na to, że młodzi ludzie opuszczają Niecew, ponieważ nie wyobrażają sobie życia i wychowywania dzieci w pobliżu zakładu, przez który trzeba siedzieć w domu jak w więzieniu. Bezradni i zrezygnowani mieszkańcy wspominali o spadku cen działek i problemach z ich sprzedażą.

Czytaj też: Hiroszima w Niecwi. Mieszkańcy protestują - walczą o godne życie

Dowiedzieliśmy się, że w sprawie przeprowadzono kontrolę. Wniosek spółki Mo-BRUK o zwiększenie ilości przetwarzanych odpadów niebezpiecznych został negatywnie zaopiniowany przez małopolskiego inspektora WIOŚ. Ponieważ kilka dni później zakład zmienił zakres żądań, składając częściową rezygnację ze zwiększania ilości poszczególnych rodzajów odpadów niebezpiecznych, konieczne stało się przeprowadzenie kolejnej kontroli WIOŚ, która uwzględniałaby nowy zakres wniosku.

Zobacz także: Korzenna: posłanka z Krakowa zainteresowała się losem mieszkańców Niecwi

O to, na jakim etapie jest sprawa spółki Mo-BRUK, pytamy przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Postępowanie jest w toku, jednak uległo ono zawieszeniu z mocy prawa na okres stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem COVID-19. Dalsze czynności zostaną podjęte po ogłoszeniu przez Ministra Zdrowia, że stan epidemii ustał – informuje Ewa Gondek, kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu