Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
16/10/2020 - 18:45

Większy dodatek dla medyków opiekujących się pacjentami z COVID – 19?

Od kilku tygodni Polska mierzy się z drugą falą epidemii koronawirusa. Już nie tylko szpitale jednoimienne, ale oddziały w szpitalach powiatowych zapełniają się chorymi na COVID – 19. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział, że jest między innymi rozważana propozycja zwiększenia dodatku dla medyków, którzy będą skierowani do pracy z pacjentami chorującymi na COVID – 19.

Minister zdrowia w trakcie wczorajszej konferencji prasowej dotyczącej objęcia od jutra większości kraju czerwoną strefą mówił o nowych rozwiązaniach w systemie zdrowia w dobie nasilającej się pandemii.

Wspomniał między innymi o tym, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, być może nadzwyczajnym ma być przedłożony projekt rozwiązania legislacyjnego, które będzie precyzowało różne kwestie bardzo istotne dla środowiska medycznego.

- Między innymi będziemy chcieli zwiększyć dodatek dla medyków skierowanych do pracy z pacjentami chorującymi na COVID – 19 – mówił minister Niedzielski. – Tutaj będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia. Również wszyscy medycy, którzy z powodu walki z COVID – 19 będą narażeni na konieczność odbycia izolacji czy kwarantanny będą mieli refinansowanie wynagrodzenia nie na standardowych zasadach dla zwolnień lekarskich. Będą mieli pełną płatność za sytuacje związane z kwarantanną czy izolacją.

Szef resortu zdrowia napomknął także, że ministerstwo zamierza uregulować kompetencje dotyczące koordynacji, szczególnie w ratownictwie medycznym. Wszystko po to, aby, jak zaznaczył minister, uniknąć sytuacji, że karetka jeździ z pacjentem między szpitalami.

- Koordynator ratownictwa medycznego będzie miał uprawnienie rozstrzygania sporów dotyczących decyzji administracyjnej – dodał. – To pozwoli potem na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku rygoru realizacji.

[email protected], fot. europarl.eu - zdjęcie ilutracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)