Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/10/2021 - 19:55

Węgla wciąż brakuje! Na Sądecczyźnie jego ceny biją rekordy

W dalszym ciągu występują w naszym regionie ogromne braki węgla. Składy święcą pustkami, a skromne dostawy rozchodzą się w okamgnieniu. Do tego należy dodać wciąż rosnące ceny. Ci, którzy nie zaopatrzyli się w węgiel wcześniej, mogą mieć teraz poważny problem.

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o ogromnych brakach węgla w naszym regionie. Sądeckie składy zionęły pustkami. To rzadki widok, bowiem byliśmy przyzwyczajeni, że zwykle jest go w nich pod dostatkiem.

O tym, że nie są to pojedyncze przypadki przekonywali nas pracownicy składów. Osoby, z którymi rozmawialiśmy jednoznacznie mówiły, że problem dotyczy ogółu. - Wcześniej węgiel był dostępny, sytuacja się pogorszyła dopiero w ostatnim czasie. Jest to tłumaczone w ten sposób, że kopalnie nie mają czego wydawać – mówił Łukasz Wilk, ze składu w Korzennej.

Jak sytuacja wygląda obecnie? Postanowiliśmy to ponownie sprawdzić. Pogoda robi się coraz bardziej zimowa. Nocne przymrozki sprawiają, że osoby, które posiadają piecie węglowe i nie zaopatrzyły się w surowiec odpowiednio wcześniej, mogą mieć teraz poważny problem.

- Nic się nie zmieniło, węgla nadal nie ma. W ostatnim czasie przyjechało do nas tylko jedno auto z 25 tonami. Od razu został wykupiony. W tym tygodniu będziemy mieć kolejną dostawę. Znowu będzie to tylko jeden samochód. Jego zawartość została już praktycznie sprzedana – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem” Aleksandra Woźniak z sądeckiego składu węgla.

- Niestety nadal nic u nas nie ma. Nie mam też potwierdzonej w najbliższym czasie żadnej dostawy – dodaje Łukasz Wilk ze składu w Korzennej. - My też nie mamy wciąż węgla. Zamówienia są złożone, ale trzeba czekać – wyjaśnia pracownik innego sądeckiego składu.

Braki w węglu to jedno. Nawet ci szczęśliwcy, którym uda się go nabyć, muszą się liczyć z ogromnym wzrostem cen. Biją one w ostatnim czasie rekordy. Na jednym z sądeckich składów za tonę grubej kostki zapłacimy 1600 zł , za orzech I – 1560 zł, a za orzech II -1400. - Ceny idą drastycznie w górę, węgiel będzie kosztował powyżej 1500 zł – wyjaśnia natomiast Łukasz Wilk.

Problem występuje również w wielu miejscach w Polsce m.in. na Podhalu. Jak informuje portal „RMF24”, nie wynika to ze zmniejszonego wydobycia węgla, bo w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej nie zmienił się jego poziom. Wszystkiemu mają być winne limity związane ze sprzedażą, które zostały wprowadzone. Teraz każdy odbiorca może kupić w kopalni jednorazowo od 3 do 5 ton. Jest to związane z ogromnym wzrostem zapotrzebowania na węgiel również na rynkach międzynarodowych. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu