Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
08/01/2018 - 09:15

Węgierska na tapecie u ministra infrastruktury

Jak wygląda ulica Węgierska każdy wie, ale jak się przy niej mieszka? – To dramat. Jak jadą ciężarówki, to się nam domy trzęsą. W wielu budynkach pękają ściany – mówi w imieniu właścicieli nieruchomości Dariusz Izworski, który w desperacji zaalarmował ministra infrastruktury i budownictwa. Co z tego wyniknie?

Choć w ostatnim roku Miejski Zarząd Dróg sfrezował część Węgierskiej i tym samym zlikwidowano największe muldy, to nadal na sporym odcinku nawierzchnia woła o pomstę do nieba. Koleiny są efektem wzmożonego ruchu ciężarówek a nie od dziś wiadomo, że właśnie tu natężenie ruchu jest jedno z najwyższych w Małopolsce.

Według danych opublikowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w kwietniu 2016 roku fragment DK 87 – Nowy Sącz – Stary Sącz z 23 tysiącami 242 autami (!) przejeżdżającymi tędy w ciągu doby znalazł się na trzeciej pozycji w województwie.

Zobacz też: Trzeci most na Dunajcu zamiast Węgierskiej bis? Czy to może być dobry pomysł?

Przekłada się to na stan pobliskich nieruchomości. - Pęka elewacja, pękają ściany nawet w nowych domach. Jak przejeżdża tir, to trzęsą się meble a huk jest czasem taki jakby ciężarówka dosłownie pod oknem jechała – mówi Dariusz Izworski, który w imieniu mieszkańców zaalarmował Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

- Ulica Węgierska, przy której mieszkamy, jest jedną z najbardziej zniszczonych dróg w Mieście Nowym Sączu, po której – jako po drodze krajowej numer 87 - codziennie przejeżdża blisko 25 tysięcy pojazdów – w dużej części ciężarowych. Niestety, pomimo wszelkich wysiłków mieszkańców, władze Miasta nie chcą jej remontować a powiększające się stale wybrzuszenia prymitywnego asfaltu połączone z dużą prędkością samochodów ciężarowych i ich przekraczającym dopuszczalny tonaż obciążeniem powodują, że nasze domy stale drgają, a pojawiające się pęknięcia murów i elewacji nikogo już nie dziwią – brzmi fragment apelu.

Izworski – podobnie jak jego sąsiedzi - uważa, że skoro oddala się wizja budowy Węgierskiej Bis miasto powinno zrobić wszystko, by gruntownie wyremontować czy nawet przebudować starą nitkę.

Zobacz też: Nowy Sącz: 23 tysiące 242 auta jadą dziennie przez Węgierską i rondo!

Co odpowiedział przedstawiciel ministerstwa? – Resort Infrastruktury i Budownictwa nie ma możliwości formalnych ingerowania w sprawy pozostające w kompetencji organów samorządowych – napisał Izworskiemu Jarosław Waszkiewicz, dyrektor Departamentu Dróg Publicznych. Bo choć Węgierska jest fragmentem drogi krajowej, to jest w wyłącznej administracji władz miasta a dokładniej prezydenta.

Jednocześnie ministerstwo zobowiązało prezydenta Nowego Sącza do przedstawienia sposobu rozwiązania problemu. Mieszkańcy są jednak sceptyczni, czy to coś da, bo w budżecie miasta na 2018 rok słowa o remoncie Węgierskiej nie ma. Czy zainteresowanie ministerstwa coś w tej sprawie zmieni?

ES [email protected]

Węgierska
Fot.: Dariusz Izworski


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI