Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/12/2016 - 13:15

Walczą z ptasią grypą. Wybito 5 tys. kur, kaczek i indyków

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta informuje, że 3 ogniska ptasiej grypy wykryte w dniach: 20 i 22 grudnia w gospodarstwach w gminie Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz 24 grudnia w gospodarstwie w miejscowości Czuszów, gmina Pałecznica, powiat proszowicki zostały w trybie natychmiastowym zlikwidowane.

"Służby weterynaryjne wdrożyły w wyżej wymienionych ogniskach choroby wszystkie procedury zwalczania choroby, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne i administracyjne" - czytamy w komunikacie slużb prasowych wojewody małopolskiego.
W dniach 21-24 grudnia dokonano "perlustracji" 331 gospodarstw w powiecie miechowskim, w których stwierdzono ok. 5 tys. sztuk drobiu. Wszystkie kury, kaczki  i indyki poszły pod nóż.  

W chwili obecnej sprawdza się  teren zapowietrzony w powiecie proszowickim.

Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. W związku z tym Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o: unikanie kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich, zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami, chronienie obiektów i ich otoczenia przed zakażeniem pośrednim, poprzez  sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta.

W przypadku chowu drobiu w systemie wolnowybiegowym zaleca się, aby sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich, natomiast gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym w obrębie wybiegu - ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody, gdyż istnieje możliwość skażenia wody odchodami dzikich ptaków.
W celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby poleca się, aby hodowcy zgłaszali do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy.
**
Ptasia grypa zaatakowała w 2016 r. wiele państw Unii Europejskiej: Szwajcarię, Niemcy, Danię, Holandię, Polskę, Austrię i Słowację.
Wirus ulega zniszczeniu podczas standardowej obróbki cieplnej jaj i mięsa drobiowego.
Należy podkreślić, że dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka. W chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, stanowi jednak niezmiernie istotny aspekt pod względem ekonomicznym.
(s), źródło: Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii


 







Dziękujemy za przesłanie błędu