Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
17/10/2019 - 09:50

W Newagu skonstruowali hybrydę. Czegoś takiego na kolei jeszcze nie było

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Sądecki Newag wyprodukował pierwszy w Polsce pociąg hybrydę, który może się stać hitem rynku kolejowego. Co to za cud techniki?

Ten najnowszy cud techniki skonstruowany przez inżynierów sądeckiego Newagu ma dwa silniki, spalinowy i elektryczny. To pierwszy w Polsce pociąg hybryda, który może jeździć szlakami kolejowymi, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Prędkość na silniku spalinowym to 120 kilometrów na godzinę,  w trybie elektrycznym 160 kilometrów.

Do tego jest supernowoczesny. Ma WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu. Jest przestronny i co ważne, cichy, nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.

czytaj też Rośnie potężna konstrukcja z betonu i stali. Co buduje sądecki Newag [ZDJĘCIA]

Swoją hybrydę sądecka firma po raz po raz pierwszy pokazała na Międzynarodowych Targach Trako, podczas których - o czym pisze branżowy portal Rynek Kolejowy – prezes sądeckiej spółki Zbigniew Konieczek zdradził, że to nie koniec innowacji. Firma ma też alternatywny plan na hybrydę: zastąpienia silnika spalinowego bateriami zasilanymi podczas jazdy poprzez pantograf. Zdaniem szefa Newagu maksymalny zasięg takiego bateryjnego pojazdu mógłby wynieść nawet 300 kilometrów.

 Czytaj też Wielkie plany Jakubasa. Newag jak światowy koncern. Będzie rozbudowa zakładu

- Na polskim rynku jest zapotrzebowanie na tego typu produkt, szacujemy, że w Polsce potrzeba około 50 takich zespołów trakcyjnych – powiedział podczas targów Konieczek

Hybrydowy pociąg będzie teraz homologowany na polskim rynku.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)