Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
16/01/2024 - 07:40

W najbliższych dniach możesz mieć problem z Profilem Zaufanym. Co trzeba zrobić teraz

Z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie niedostępny od piątku 19 stycznia (od 20.00) do soboty 20 stycznia (do 16.00), komunikuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jeśli więc miałeś w planach załatwianie online spraw urzędowych pamiętaj, żeby uwzględnić przerwę w dostępie do usługi PZ. W tym czasie niedostępna będzie też usługa składania podpisu zaufanego.

Przedłuż ważność profilu właśnie teraz

O tym terminie pamiętać powinni wszyscy, którym kończy się ważność Profilu Zaufanego i zaplanowali ją przedłużyć właśnie w weekend.

System przypomina zazwyczaj użytkownikowi o wygaśnięciu terminu na siedem dni przed tym faktem – wysyłając komunikat bądź SMS-em, bądź na podany w profilu adres skrzynki e-mailowej. Jeśli w ciągu tych siedmiu dni ważności się nie przedłuży, traci się Profil Zaufany bezpowrotnie.

Ważność PZ przedłuża się na kolejne trzy lata i nie jest to skomplikowane. Po zalogowaniu na PZ trzeba wybrać opcję zmiany danych lub przedłużenia ważności, a następnie wydać dyspozycję przedłużenia. W tym celu system wyśle kod autoryzacyjny najpierw na skrzynkę pocztową, a potem – inny kod – dośle SMS-em. Za każdym razem trzeba kod wpisać i kliknąć w opcję „zatwierdź”.

Po wykonaniu obu autoryzacji kodem, na skrzynkę e-mailową powinna przyjść informacji, iż ważność Profilu Zaufanego została przedłużona na kolejne trzy lata.

Do czego służy Profil Zaufany

Profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej, dzięki któremu możesz potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia twojej sprawy.

Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić online, przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku. Jak to zrobić?

Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej twojego banku.

Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym.

Na Twój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Możesz także potwierdzić swoją tożsamość w punktach potwierdzających, np. urzędach i niektórych bankach. Wniosek o założenie PZ automatycznie wysyłasz przez Internet, kiedy rejestrujesz konto. Natomiast swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi Cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie.   ([email protected]) fot. googlerankfaster/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu