Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
11/02/2020 - 13:20

W Muszynie budują nowe ujęcia wody i oczyszczalnię ścieków

W Muszynie powstają nowe ujęcia wody i oczyszczalnia ścieków, modernizowana jest też sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Po zakończeniu inwestycji konieczne jest, aby mieszkańcy z niej korzystali i się do sieci podłączali. O to apeluje i prosi burmistrz.

Ujęcia wody i główną sieć wodociągową w Muszynie wybudowano 57 lat temu, dlatego ulegały awariom. Istniały obawy, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie tylko nie oczyści ścieków, ale też nie dostarczy mieszkańcom wody.

-Piszecie Państwo, że jesteście w stanie zebrać podpisy, aby podobne sieci wodno- kanalizacyjne były budowane. Wiem, że trzeba ponosić przy tym koszty, ale jeśli występujecie o ich wybudowanie, to trzeba się potem do nich podłączyć. -mówił podczas sesji rady miasta burmistrz Jan Golba - Jeżeli po wybudowaniu sieci nie będzie się komu do nich podłączyć, nie będzie można też w przyszłości realizować podobnych inwestycji, które są bardzo kosztowne. Bez wykorzystania, budowanie ich nie ma sensu.

Ze względu na zły stan istniejących obiektów oraz przestarzałą technologię modernizacja oczyszczalni była konieczna. Projekt zakłada m.in.: jej rozbudowę z wykorzystaniem najnowszej technologii oczyszczania ścieków MBR. 

W sumie remont porządkujący gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenie Miasta i Gminy Muszyna to 20 kilometrów kanalizacji sanitarnej, 490 sztuk przyłączy, wymiana rur i innych urządzeń. Prace prowadzone są etapami, gdyż oczyszczalni nie można wyłączyć na czas remontu.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków, unowocześniona zostanie stacja uzdatniania wody oraz rozbudowana sieć wodociągowa na ul. Polnej i ul. Słonecznej. Koszt realizacji inwestycji pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Muszynie” to ponad 80 mln zł. 

(MK) fot. aut, A. Królikowski (oczyszczalnia)Dziękujemy za przesłanie błędu