Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
25/03/2016 - 17:30

W handlu to u nas jest jeszcze trzeci świat

Tak podsumowuje swoje przedświąteczne doświadczenia z sądeckich galerii handlowych sądeczanin, który na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Zaczęło się od tego, że pan Jacek obiecał siostrze zafundować gofrownicę.

- Miałem sporo czasu, podjechałem do kilku sklepów AGD i w końcu wypatrzyłem odpowiednią. Dobra firma, dobra cena. Już chciałem kupić, ale okazało, że to ostatni egzemplarz i, że nie wiadomo czy jest do niego karton. Obejrzałem urządzenie jeszcze raz. Nie było widać żadnych uszkodzeń. Zapytałem, ile dostanę bonifikaty z racji tego, że to towar z wystawy. Ku mojemu zaskoczeniu usłyszałem, że nie ma mowy o żadnej obniżce ceny – dzieli się spostrzeżeniami Jacek Zień. Pracownik sklepu tłumaczył, że w polskich przepisach nie ma regulacji w tym zakresie.  Jeśli towar jest kompletny i cały traktowany jest jako pełnowartościowy niezależnie od tego czy stał na wystawie, czy w pudełku. – Dla mnie towar nie był kompletny, nie było kartonu. Poza tym w innych krajach, towar z wystawy jest sprzedawany minimum 50 procent taniej a w przypadku takiego małego sprzętu jak gofrownica za grosze. Podziękowałem, sprzedawca mnie przeprosił, że on to wszystko doskonale wie, ale jego pracodawca nie upoważnił go do dawania bonifikat.

Mężczyzna zwraca też uwagę na inną rzecz. – W końcu kupiłem gofrownicę, opiekacz do kanapek i odkurzacz. Przy kasie zaproponowano mi wykupienie za prawie sto złotych dodatkowej gwarancji dla odkurzacza. Zapytałem co z tego będę miał. Usłyszałem, że jeśli odkurzacz mi się zepsuje, to od ręki będę mógł go wymienić go na inny o tej samej wartości. Śmieszna sprawa, za granicą to normalna rzecz. Coś się psuje, to mi to wymieniają bez sztucznego windowania ceny. Sam odkurzacz kosztował niecałe 500 złotych. 

Przy okazji przypominamy, że konsument ma prawo reklamować wadliwe towary do sprzedawcy w terminie do dwóch lat od daty zakupu, a obowiązkiem sprzedawcy jest rozpatrzenie oraz powiadomienie konsumenta o sposobie rozpatrzenia reklamacji w terminie do 14 dni od daty jej otrzymania. w interesie konsumenta jest otrzymanie potwierdzenia wymiany towaru na nowy z uwagi na fakt, iż w takim przypadku termin odpowiedzialności sprzedawcy biegnie na nowo. 

ES [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info/ sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)