Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/03/2020 - 14:20

W co zamieni się ta góra gruzu na Węgierskiej po pawilonie handlowym [ZDJĘCIA]

Łyżka koparki miażdży resztki betonowych ścian budynku, przy ulicy Węgierskiej który jeszcze niedawno był wielkim pawilonem handlowym. Spoza gigantycznej góry żelbetowego gruzu widać metalowy szkielet hali. - Burzą kawałek historii Nowego Sącza – mówi przechodzień, który zza ogrodzenia przygląda się rozbiórce. Ciekawe co tu teraz będzie?

Zamieniony w kupę gruzu kawałek historii Nowego Sącza to nie tylko pawilon handlowy, który działał tutaj przez osiemnaście lat.

- Wcześniej, jeszcze za PRL-u, należał do wielkiego kompleksu Sądeckich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego – mówi starszy mężczyzna, który zza ogrodzenia przygląda się rozbiórce.

- Pracowałem tam przez kilka lat. Ten zakład stanowił podporę rozwoju sadownictwa na Sądecczyźnie. Jak na tamte czasy był bardzo nowoczesny – dodaje z nostalgią - Potem, tak jak wszystkie firmy w Nowym Sączu przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane.

W 1989 roku część majątku przejęła spółka joint venture Baritpol. Do sądeckich zakładów należało 71 procent udziałów, 20 proc. do zagranicznych inwestorów z USA i Austrii, a 9 proc. do 290 pracowników.

Czytaj też Ale widok! Wynurzyła się wreszcie z ziemi podpora mostu w Kurowie [ZDJĘCIA] 

Biznes przestał istnieć w 1998 z przyczyn ekonomicznych. Firma nie była w stanie spłacić zaciągniętych kredytów.  Z niej z kolei uformowała się spółka Expol, która w 1997 roku kupiła pozostałą część majątku Sądeckich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego oraz Baritpolu.

Do 2012 roku firma produkowała koncentraty i aromaty owocowe, wysyłane głównie na eksport. Potem fabryka została wyburzona. Symbolem końca zakładów stało się wyburzenie wielkiego komina,  uwiecznione na filmie, który dotąd można oglądać w sieci.

Po wyburzonym zakładzie został tylko biurowiec i jeden obiekt z halą magazynową, która po modernizacji stała się handlowym pawilonem. Sam Expol skupił się na dystrybucji materiałów budowlanych, czym zajmowała się od połowy lat dziewięćdziesiątych.

Miejsce Expolu zajęła firma Lamintex zajmująca się produkcją parapetów i blatów roboczych. Przedsiębiorstwo, które zatrudnia blisko dwustu pracowników i ciągle się rozwija, stawia na nowe inwestycje.

Pawilon handlowy poszedł do wyburzenia. Teraz rozbierana jest stojąca z tyłu hala magazynowa.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że teren przygotowywany jest pod nową inwestycję spółki, która chce stawiać tam nowe hale magazynowe.

Choć tematem numer jeden jest ostatnio epidemia koronawirusa, to jednak nadal toczy się inwestycyjne życie Nowego Sącza. Tereny przy ulicy Węgierskiej zamieniły się w wielki plac budowy. Tuż obok inwestycji Lamintexu, w szybkim tempie rośnie nowy market budowlany.

Rozkopane chodniki to część inwestycji. W tej chwili trwa przekładanie sieci elektrycznej i światłowodów.

Czytaj też Huk maszyn, robotnicy w wykopach. Co się dzieje na Węgierskiej w Sączu [ZDJĘCIA]

[email protected] fot. jm

Łyżka koparki miażdży resztki betonowych ścian budynku, przy ulicy Węgierskiej




Fot. JM






Dziękujemy za przesłanie błędu