Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
06/02/2023 - 15:50

Ukrócą wreszcie sprzedaż tych napojów? Dzieci nie będą mogły ich kupić

Temat zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom co chwilę wraca do przestrzeni publicznej jak bumerang. Pomysł, który niespełna rok temu omawiali sądeccy radni być może wejdzie w końcu w życie. Minister Kamil Bortniczuk przedstawia pomysł na nowelizację uchwały.

Napoje energetyczne są jak narkotyki zapakowane w cukierek. W taki sposób Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki opisuje popularne „energetyki”. Kofeina w połączeniu z tauryną, obecna w tych napojach, ma w końcu bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Niestety, coraz częściej po „energetyki” sięgają najmłodsi. To już właściwie plaga i potwierdzi to każdy sklepowy sprzedawca, bo dzieci często ukrywają przed rodzicami swoje zakupy. Bortniczuk podkreśla, że nadużywanie napojów energetycznych przez dzieci jest już niemal powszechne.

O tym, że „energetyki” są dla naszych organizmów szkodliwe, można przeczytać w dziesiątkach badań specjalistów. Odkryciem Ameryki nie jest też to, że dzieci i młodzież piją zdecydowanie za dużo napojów energetycznych. Jednak do tej pory nikt nie ukrócił sprzedaży tych produktów wśród najmłodszych.

Temat raz po raz wracał do przestrzeni publicznej jak bumerang. W maju 2022 roku – za sprawą nowosądeckiego radnego Michała Kądziołki i starosądeckiej radnej Magdaleny Sznajder. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Jesteśmy zaniepokojeni modą jaka panuje obecnie wśród dzieci i młodzieży, a także niską świadomością problemu. (…) Powszechnie przyjmuje się, że napoje energetyzujące są produktami przeznaczonymi dla osób dorosłych do sporadycznego spożycia. Niestety duża część dzieci i młodzieży nie jest świadom negatywnego wpływu jakie „energetyki” mają na zdrowie, samopoczucie i funkcje poznawcze – apelowali w poprzednim roku sądeccy radni.

Kądziołka i Sznajder zaproponowali, żeby napoje energetyczne mogły kupować tylko osoby powyżej 16 roku życia. Swoją prośbę o wprowadzenie regulacji sprzedażowych sądeccy radni skierowali do posła Prawa i Sprawiedliwości Partyka Wichra

Ten temat został poruszony na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Zanim jednak PiS utworzyło specjalną podkomisję, która miała bardziej przyjrzeć się tematowi energetyków, poseł Republikanów, a równocześnie minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zaproponował nowelizację uchwały.

- Tą propozycją ustawy (…) wprowadzamy zakaz sprzedaży osobom do ukończenia 18 roku życia napojów zawierających powyżej 150 miligramów na litr kofeiny w połączeniu z tauryną, lub tauryny – z wyłączeniem napojów, w których te składniki występują naturalnie. Jednocześnie wprowadzamy zakazy reklamy tych napojów, analogiczne do funkcjonujących dzisiaj zakazów reklamy dotyczących wyrobów tytoniowych – uszczegółowił Bortniczuk.

Takie rozwiązanie – czyli zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim – nie jest nowością w Europie. Z powodzeniem zakazy funkcjonują w sąsiedniej Litwie, Łotwie czy w krajach skandynawskich.

Na łamach naszego portalu, dietetyk Katarzyna Kamińska, komentowała pomysł sądeckich radnych: - Uważam, że to bardzo dobra inicjatywa. Napoje energetyczne nie są zalecane między innymi kobietom w ciąży, ale przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Niestety obecnie coraz częściej możemy zobaczyć młodych ludzi sięgających w sklepie właśnie po te produkty.

Czym może się skończyć nadużywanie „energetyków”? - Przede wszystkim ten rodzaj napojów składa się głównie z cukru, który jak wiemy może wpływać na powstawanie próchnicy. Dodatkowo, przyjmowanie dużej ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju insulinooporności, cukrzycy czy otyłości – wymieniała Kamińska, dietetyk NaturHouse w Nowym Sączu.

Napoje energetyczne wpływają na młodych ludzi pobudzająco, co może wpłynąć na ich koncentrację, a tym samym na naukę. – Duża zawartość kofeiny może powodować nadpobudliwość oraz bezsenność, która będzie miała wpływ na skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, a to będzie równoznaczne z wystąpieniem przemęczenia oraz osłabienia organizmu – mówiła ekspertka.

Komentarz specjalisty znajdziesz TUTAJ. ([email protected], fot. TK)Dziękujemy za przesłanie błędu