Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
06/12/2019 - 11:00

Ukraińców ubywa. Wietnamczycy i Hindusi będą szturmować sądecki rynek pracy?

Blisko 60 tysięcy, tylu obcokrajowców widnieje w rejestrach małopolskiego oddziału ZUS. To ponad 6 tysięcy więcej niż pół roku temu. Większość z nich to Ukraińcy, ale jak wynika z ogólnopolskich badań, teraz najchętniej obieranym kierunkiem zarobkowej emigracji stają się dla naszych wschodnich sąsiadów Niemcy. Czy tę lukę na rynku pracy wypełnią Gruzini, Hindusi czy Wietnamczycy, których przyjeżdża do nas coraz więcej?

Pod koniec kwietnia w małopolskich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  zarejestrowanych było 52,2 tys. obcokrajowców. Aktualnie ich liczba wzrosła do 58,4 tysiąca. W całym kraju pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS jest 683,2 tysiąca. Na koniec kwietnia było ich niemal 610 tys. W rejestrach sądeckiego oddziału ZUS na koniec października widniało 11 302 cudzoziemców.

- W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni w ZUS to przedstawiciele 146 krajów świata. Większość z nich pochodzi zza wschodniej granicy – wyjaśnia Anna Szaniawska,  rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS. - Prawie 75 proc. cudzoziemców w Małopolsce to obywatele Ukrainy, których jest 43,3 tysiąca. Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, ich liczba na koniec października sięgnęła prawie 514 tysięcy.

Jak wynika jednak z  najnowszych ogólnopolskich danych przywoływanych przez portal wp.pl, spośród przebywających w Polsce Ukraińców  aż 42 proc. jest zdecydowanych opuścić nasz kraj, a kolejne 10 proc. poważnie to rozważa. Najchętniej obieranym kierunkiem zarobkowej emigracji stają się dla naszych wschodnich sąsiadów Niemcy.

Kto wypełni tę lukę na rynku pracy? - Liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których w Małopolsce pracuje 1627. Dalsze miejsca zajmują Rosjanie (1056), Mołdawianie (876) i Gruzini (818). Nie brakuje u nas też pracowników z odległych krajów takich jak: Indie (804),  Brazylia (355) czy Wietnam (305) – przytacza dane Szaniawska.  

Większość zgłoszonych w ZUS w regionie cudzoziemców to pracownicy (ponad 36,7 tys.), działalność gospodarczą prowadzi zaledwie 1,7 tys. osób. Reszta zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych. Wśród zajmujących się własnym biznesem największą reprezentacją są Ukraińcy, jest ich 483.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu