Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
24/05/2023 - 07:15

Udostępniasz konto Netflixa innej osobie? Od 23 maja trzeba będzie dodatkowo za to zapłacić

Sieć Netflix ma problemy z opłatami za udostępniane przez siebie treści – filmy i seriale. Użytkownicy nadużywają możliwości jednoczesnego korzystania z aplikacji na wielu urządzeniach, udostępniając tę możliwość innych osobom i dzieląc się z nimi opłatami, co jest nielegalne. Takie osoby mogę jednak teraz po prostu wykupić tańszy abonament.

Jedno z fundamentalnych założeń Netlixa to dostarczanie rozrywki całej rodzinie – w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu świata. Dzięki temu w ramach jednego rodzinnego abonamentu pan domu może w tym samym czasie oglądać mecz, pani program lifestylowy, a dzieci kreskówki.

Przy czym każde na innym urządzeniu: odbiorniku telewizyjnym, smartfonach, laptopach czy tabletach.

Udostępnianie Netfixa sprzeczne z regulaminem, ale...

Choć regulamin korzystania z usługi zabrania udostępniania aplikacji osobom spoza rodziny, a użytkownik przed wykupieniem usługi zobowiązuje się do przestrzegania także tej klauzuli składając akceptujący podpis pod regulaminem, nagminnie jest on łamany. Często „grzecznościowo” a coraz częściej z wyrachowania – jako sposób na zmniejszenie opłaty abonamentowej, co następuje przez podzielenie się kosztami.


Netlix ponosi przez to ogromne straty. O ile w przypadku udostępnienia aplikacji „grzecznościowo” utracony zysk jest ściśle hipotetyczny, bo większość beneficjentów samodzielnie płacić za usługę by się nie zdecydowało, o tyle udostępnianie w celu podzielenia się kosztami już rachunek utraconych korzyści działa z całą mocą – odbiorcy są na tyle zdeterminowani, że pewnie nie mając opcji podzielenia się kosztami gotowych byłoby abonament wykupić.

Teraz możesz udostępnić legalnie, ale za opłatą

Problem współdzielenia dostępu do Netflixa występuje nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach. Firma od samego początku stara się z nim walczyć, ale wyegzekwowanie zakazu współdzielenia konta jest trudne. Jedyna skuteczna opcja to rozwiązanie umowy z klientami łamiącymi regulamin, ale to ostateczność, bo oznacza to straty na wpływach – być może nawet większe niż wynikające z rachunku utraconych korzyści.


O tym, że jest to walka z wiatrakami świadczy decyzja podjęta przez Netflixa 23 maja 2023 r. Firma postanowiła w pewnym sensie usankcjonować możliwość współdzielenia konta poza rodziną  - za opłatą, choć odpowiednio niższą niż za korzystanie z pakietu rodzinnego.


Teraz można mieć legalny dostęp do streamingu za cenę 9,99 zł miesięcznie. Technicznie wygląda to tak, że konto obcej osobie nie mieszkającej w gospodarstwie domowym za taką dodatkową opłatą udostępnia główny abonent.


Taki dodatkowy dostęp daje takie same prawa jak konto podstawowe – czyli dalej można korzystać z serwisu w domu jak i w podróży, na własnych urządzeniach oraz np. w hotelu. ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim









Dziękujemy za przesłanie błędu