Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/03/2017 - 12:45

Udany młodszy brat Forum Ekonomicznego rośnie w Krakowie

Sesje plenarne, kilkadziesiąt debat, warsztaty i prezentacje poświęcone między innymi zagadnieniom z związanym z gospodarką, innowacjami, finansami i środowiskiem…tak zapowiada się Europejski Kongres Samorządów w Krakowie. To kolejna po Forum Ekonomicznym prestiżowa konferencja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która stanowi platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Europejski Kongres Samorządów, który w tym roku doczeka się już trzeciej edycji jest jedną z największych konferencji międzynarodowych w Europie. Przez dwa dni, 27-28 marca, w  Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbywać się będą panele, rozmowy warsztaty, wykłady i prezentacje realizowane kilku ścieżkach tematycznych, wśród których ważne miejsce zajmą   „Finanse” oraz „Gospodarka”.

Przeczytaj też Europejski Kongres Samorządów z ministrami i marszałkami

Jaki kierunek nadać kapitałowi zagranicznemu w przyszłości, by jeszcze lepiej wspierał konkretne obszary kraju? Jakie błędy wyeliminować, a jakie zjawiska wzmocnić? Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy dyskusji „Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na rozwój regionalny”.

Nad usprawnieniem współpracy między biznesem a samorządem terytorialnym będą z kolei dyskutować goście panelu „Czy patriotyzm lokalny się opłaca?”.  Pomimo atrakcyjności i ograniczonych formalnie wymagań emitowania obligacji, od 17 lat jedynie nieliczne samorządy zdecydowały się sięgnąć po ten instrument opłacania lokalnych inwestycji.

Równie intersująco zapowiada się debata „Obligacje przychodowe – nie(d)oceniony sposób finansowania jednostek samorządu terytorialnego”. Samorządy mogą stać się również inkubatorem rozwoju gospodarki senioralnej inicjując rozwój systemów usług i dóbr skierowanych na potrzeby osób starszych.

Przeczytaj też Małopolska pnie się w rankingu konkurencyjności Komisji Europejskiej 

Temat wdrażania programów wspierających działania społeczne i ekonomiczne na rzecz starzejących się społeczności zostaną omówione podczas dyskusji „Nieodkryty potencjał srebrnej gospodarki”. Reforma systemu ochrony zdrowia proponowana przez Ministerstwo Zdrowia zakłada utworzenie tzw. sieci szpitali (PSZ).

Jak optymalnie wykorzystać fundusze unijne do zbudowania nowego systemu? Nad tym zagadnieniem pochylą się prelegenci panelu „Organizacja szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”. Coraz prężniej rozwijająca się turystyka biznesowa, rozwój bazy noclegowej i restauracyjnej, centrów konferencyjnych czy rozrywkowych, a także infrastruktury, to ogromna szansa dla miast i regionów. Jaka zatem powinna być rola samorządów w celu wsparcia tej gałęzi turystyki? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać goście dyskusji „Turystyka biznesowa szansą na rozwój miast i regionów”.

Swój udział w Kongresie zapowiedzieli już szefowie dużych spółek. Udział w konferencji potwierdzili m.in.: Joanna Bensz, Wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Piotr Dzikiewicz, Prezes TUW-CUPRUM, Andrzej Kaczmarek, Prezes PSE Inwestycje S.A., Zbigniew Konieczek, Prezes Newag SA, Krzysztof Niemiec, Wiceprezes Track Tec SA, Piotr Piątosa, Prezes Comarch Healthcare, Rafał Soja, Prezes TAURON Sprzedaż sp. z o.o. oraz Kacper Winiarczyk, Dyrektor Generalny UBER. 







Dziękujemy za przesłanie błędu