Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
04/07/2016 - 09:55

Tysiąc procent więcej głosujących na Budżet Obywatelski na osiedlu Szujskiego!

Mimo sporych kontrowersji wokół poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza w tym roku głosowało zdecydowanie więcej osób. Na osiedlu Szujskiego poprzednio oddało głos zaledwie 67 a tym razem aż 600 uprawnionych!

Głosowanie zakończyło się o północy 2 lipca. I choć na oficjalne wyniki/statystyki trzeba jeszcze zaczekać tendencje zwyżkową przy ocenie frekwencji sygnalizują wszystkie osiedla.

- Oj, u nas zainteresowanie było bardzo duże. Bardzo dużo ludzi głosowało w punkcie, ale wiem, że równie dużo też przez Internet. Razem z panią dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo Gimnazjalnych nr 1 i radnym Tadeuszem Gajdoszem uderzyliśmy z trzech stron: jako zarząd osiedla, samorząd i środowisko szkolne i myślę, że właśnie dlatego był taki duży odzew - mówi nie kryjąc optymizmu, co do wyników głosowania szefowa osiedla Nawojowska, Bogumiła Pawlikowska.

A o co to prężne grono walczyło? O otwarte boisko przy szkole, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku.

Tysiąc procent więcej osób głosowało w tym roku na osiedlu Szujskiego.

- W poprzednim głosowaniu wzięło udział 67 osób w tym sześćset - nie kryje satysfakcji Mieczysław Kaczwiński, przewodniczący zarządu choć jednocześnie nadal podkreśla, że zamiast budżetu obywatelskiego powinny być budżety osiedlowe.

Wtedy każda dzielnica w mieście miałaby zawsze środki do podziału, a głosowanie stałoby się bardziej miejscowe niż miejskie.

- Uważam też, że karty do głosowania powinny być dostępne dopiero na dwa dni przed głosowaniem a mieliśmy sygnały, że podpisy były zbierane w tygodniu poprzedzającym głosowanie.

Osiedle Szujskiego walczyło o ok. 37 tys. na remont chodników.

Świetne wyniki jeśli chodzi o frekwencje są też na osiedlu Mała Poręba.

- W tamtym roku głosowało około 120, 160 osób. W tym roku jest ich w granicach 900! - cieszy się reprezentujący osiedle Antoni Wegrzyn.

- Cześć osób deklarowało również głosowanie przez Internet. Myślę, że tegoroczna edycja Budżety rzeczywiście przyniesie rozwiązanie wielu spraw w mieście - zaznacza nasz rozmówca.

W tym roku do podziału w ramach Budżetu Obywatelskiego są 2 miliony złotych, do głosowania dopuszczane były projekty o wartości maksymalnie 400 tysięcy. Wyniki powinniśmy poznać do końca sierpnia.

Ewa Stachura [email protected] Fot.: UM  NSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)