Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
14/02/2023 - 11:00

Twoja pensja może być wyższa o kilkaset złotych. Trzeba tylko złożyć jeden dokument

Jakim cudem bez podwyżki można mieć więcej pieniędzy w portfelu? Bo na obniżenie miesięcznych zaliczek podatkowych o 300 zł pozwala złożenie PIT-2, co przekłada się na wyższą wypłatę każdego miesiąca. Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko zatrudnieni na etatach, ale także ci, którzy pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy na kontrakcie.

czytaj też Zima w górach tylko dla bogaczy. Ceny noclegów i karnetów narciarskich zwalają z nóg

- Wraz z nowym rokiem zachęcamy podatników do złożenia formularza PIT-2 u swoich pracodawców. Pozwala to zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek PIT maksymalnie o jedną dwunastą  kwoty zmniejszającej podatek - 300 zł. Oświadczenie warto złożyć ze względu na ubiegłoroczne zwiększenie tzw. kwoty wolnej do 30 tys. zł. Jego złożenie oznacza wyższą pensję na rękę co miesiąc – przekazała Patrycja Dudek z biura prasowego ministerstwa finansów.

czytaj też To już ostatni dzwonek. Kto nie zdąży, pieniądze mu przepadną 

Z początkiem 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz mogą składać zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski – dodaje rzeczniczka.  

czytaj też  Bezrobocie w mieście ciągle idzie w górę. Czy grozi nam lawina zwolnień w Nowym Sączu?

Pracownicy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne mogą otrzymać wyższą wypłatę w ciągu roku, bez potrzeby oczekiwania na zwrot podatku przy rozliczeniu rocznym.

 -Nowe przepisy pozwalają na stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Możliwość ta będzie dotyczyła między innymi  osób na umowach o pracę, jak i osób na umowach zlecenia. Osoby te będą mogły podzielić jedną dwunastą  kwoty zmniejszającej podatek  (300 zł) między dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł), składając u każdego z nich PIT-2. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku. – czytamy w komunikacie resortu finansów. ([email protected]) fot.jm.Dziękujemy za przesłanie błędu