Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 lutego. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
18/06/2018 - 10:50

Trzeci most na Dunajcu. Jeszcze go nie ma, a są już kłopoty

Najpierw most pontonowy, budowany do spółki z Ryszardem Florkiem, teraz tymczasowy stawiany przez wojsko… władze Chełmca nie odpuszczają pomysłu budowania tymczasowej przeprawy przez Dunajec na wysokości sądeckiej ulicy Tłoki i Świniarska. Jednak mieszkańcy wsi pytają o prawdziwy most i naprawdę zaczynają się niecierpliwić.


Po tym jak w marcu zarząd województwa zapowiedział, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę drogową, które zdecydowanie usprawnią podróż po Sądecczyźnie, skonkretyzował się plan budowy trzeciego mostu na Dunajcu. Żeby inwestycja mogła być zrealizowana, niezbędne będzie dobudowanie łącznika.

Czytaj też Budowa trzeciego mostu na Dunajcu zamienia się w konkret. Kiedy wybudują nową przeprawę?

Trasa wiodłaby od  ulicy Piramowicza, przez Dunajec na wysokości Świniarska z odbiciem w kierunku Starego Sącza i dalej do obwodnicy zachodniej. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 100 mln złotych. Mniej więcej tyle, ile pochłonie zaklepana już budowa trzeciego zjazdu z autostrady A4 na wysokości Niepołomic...

Co naobiecywał marszałek Zegzda

Mamy  już 250 tys. złotych - mówił w marcu Leszek Zegzda, z zarządu województwa. - Jeszcze przed zakończeniem kadencji samorządu chciałbym wprowadzić to przedsięwzięcie  do wieloletniego planu inwestycyjnego Małopolski. To otworzyłoby drogę do rozpoczęcia budowy drogi i mostu.

Zegzda obiecywał  też przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy łącznika. - Najpóźniej do końca 2022 roku  ma powstać nowy, liczący trzy kilometry,  odcinek trasy wraz z mostem na rzece Dunajec. Wojewódzki samorząd przeznaczył na ten cel 60 mln złotych.

To, co cieszy jednych, dla innych jest przedmiotem troski. W Świniarsku też chcą mostu, ale inwestycja niektórych przyprawia o ból głowy.

Czytaj też Kiedy zbudują łącznik sądeckich obwodnic? Nic nie wyszło z dopinania guzika… wracają obiecanki cacanki

- Mieszkańcy mają zablokowane działki. Nie mogą ich sprzedać, nie mogą się tam wybudować - mówi Anna Stepaniak, sołtys Świniarska. - Ludzie przychodzą do mnie i pytają, jakie konkrety w sprawie budowy mostu mają władze Nowego Sącza albo samorządu województwa.

Wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech spokojnie przypomina, że inwestorem przedsięwzięcia jest urząd marszałkowski, ale też zaraz dodaje, że  zarząd dróg wojewódzkich jest w tej chwili na etapie rozstrzygania przetargu na wykonanie koncepcji budowy mostu wraz z łącznikiem do obwodnicy zachodniej.  Okazuje się jednak, że wydłuża się załatwianie związanych z inwestycją formalności.

- Procedura przetargowa o tyle się przedłużyła, że pierwotnie szacowany budżet na ten cel okazał się zbyt mały . Najtańsza oferta opiewała na kwotę o 300 tysięcy złotych wyższą niż urząd marszałkowski spodziewał się uzyskać, dlatego województwo zwróciło się do bezpośrednio zainteresowanych gmin o zwiększenie udziału w kosztach tej koncepcji.

Jak dodaje Piech, Nowy Sącz zdecydował sie wypełnić lukę z własnego budżetu, a zatem przetarg może być kontynuowany .

- Urząd marszałkowski w tej chwili  przystępuje do opracowania studium korytarzowego wraz z decyzją środowiskową. Można się spodziewać, że inwestycja rozpocznie się bez zbędnej zwłoki – dodaje wiceprezydent nowego Sącza.    

[email protected] fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018