Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/01/2022 - 22:00

Tramwajem przez 15 polskich miast. Światowo i ekologicznie?

• W Polsce istnieje zaledwie 15 systemów tramwajowych. • Tego typu inwestycje pochłaniają ogromne kwoty i dla wielu miast stanowią zapewne tak zwaną „barierę wejścia". Jedynie miasto Olsztyn w ostatnich latach zdecydowało się dołączyć do miast z siecią tramwajową • Tramwaj jest atrybutem miejskości, aby być miastem „światowym”, ekologicznym i nowoczesnym

tw.waw.pl

W wielu miastach Polski takich jak m. in. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Olsztyn, Toruń czy Sosnowiec trwa rozbudowa linii tramwajowych. Lokalne władze nie mają wątpliwości,
że gigantyczne inwestycje w transport szynowy warto ponieść, a za ich sprawą uda się usprawnić dojazd do centrum i zmniejszyć korki w miastach

Wartość inwestycji w taką infrastrukturę idzie w setki milionów złotych, jednak przykłady z innych europejskich krajów wskazują na to, że inwestycja okazuje się opłacalna. Zwłaszcza, jeśli chodzi o renowację już wcześniej istniejącej sieci tramwajowej. Na przykład we Francji, po solidnych inwestycjach w latach 80., tramwaje okazały się tak udanym środkiem komunikacji, że obok przewozu pasażerów zaczęły również oferować transport towarów.

W miastach, w strefie wzdłuż linii kolejowych ceny mieszkań są wyższe. Wzrost liczby klientów w sklepach we Francji przy liniach kolejowych sięga 20% bądź więcej – podobne efekty zanotowano w angielskich miastach a jak rozwijana jest infrastruktura tramwajowa w polskich miastach?

Zacznijmy od stolicy - w ostatnich dniach 8 grudnia 2021 r. została zawarta umowa na budowę zajezdni tramwajowej Annopol na warszawskiej Białołęce. Wartość netto umowy to 532,6 miliona złotych. Zajezdnia planowana od lat 60 będzie piątą w Warszawie. Będzie to najbardziej zaawansowana technologicznie zajezdnia w Polsce, która zajmie powierzchnię niemal 12 hektarów i będzie się w niej mieściło ponad 150 tramwajów.

Zajezdnia będzie wyposażona w system informatyczny. Pozwoli on na automatyzacje wielu czynności np. sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie odbywało się bez udziału motorniczego. Prace mają ruszyć w lutym 2022 roku. Przy projektowaniu obiektu postawiano na zasilanie z przyjaznych środowisku odnawialnych źródeł energii – będzie w niej też zamknięty obieg wody. Deszczówka będzie magazynowana w zbiornikach o pojemności 1200 m3 – będzie służyła m.in. do mycia placów, pojazdów i podlewania terenów zielonych. Na terenie zajezdni Annopol będą też ogniwa słoneczne i pompy ciepła. Powstanie tam 14 budynków a długość torów w zajezdni ma wynosić ponad 14 kilometrów.

Odnośnie taboru to Tramwaje Warszawskie podpisały w połowie 2019 z koreańską firmą Hyundai Rotem umowę na gigantyczne zamówienie obejmujące 123 tramwaje z opcją na kolejne 90. To największy kontrakt zawarty na tabor tramwajowy kiedykolwiek w Polsce. Wartość zamówienia netto sięga 1,83 mld zł i stanowi jednym z największych takich umów w Europie.

Dwa pierwsze pojazdy przypłynęły już z Korei gdzie przeszły pierwsze testy, w trakcie których sprawdzono między innymi hamulce i systemy bezpieczeństwa, urządzenia elektryczne, działanie klimatyzacji i oświetlenia. W lipcu w Warszawie rozpoczęły się testy homologacyjne. Do końca 2023 roku do stolicy powinny trafić wszystkie ze 123 zamówionych tramwajów, wówczas Warszawa będzie dysponować największą flotą tramwajów w Polsce. W Warszawie zaplanowana jest również budowa ponad 20 km nowych tras tramwajowych i zajezdni. Tramwaje mają dotrzeć m.in. do Wilanowa i na Białołękę.

Nowe inwestycje realizowane są również w aglomeracji katowickiej i planowane w Gdańsku i Poznaniu. Tramwaje Śląskie w kwietniu 2021 odebrały ostatni z 35 tramwajów zamówionych w bydgoskiej Pesie w końcu 2020 r. podpisano dodatkowo aneks na dostawę 5 pojazdów. Kolejna umowa została zawarta z firmą Modertrans Poznań. Spółka Tramwaje Śląskie realizuje obecnie  przedsięwzięcie obejmujące budowę i modernizację ponad 100 km torowisk w miastach katowickiej aglomeracji oraz zakup 55 tramwajów o wartości 1,2 mld zł w 64% finansowanych z Unii Europejskiej.

Gdańsk również postawił na tramwaje. W najbliższych latach w Gdańsku powstaną dwie nowe linie tramwajowe: Nowa Warszawska i Nowa Politechniczna. Pierwsza ma być gotowa za oko 2 lata. Druga nitka ma być jedną z najnowocześniejszych tramwajowych tras z tunelem, która połączy południe Gdańska z Wrzeszczem.

W Polsce działa obecnie piętnaście systemów tramwajowych w kilkudziesięciu miastach. W wielu miastach zostały one zlikwidowane tuż po wojnie oraz w latach 60. Liczba miast z tramwajami w Polsce powiększyła się pod koniec 2015 roku –ruszyły one po torach w Olsztynie. (Katarzyna Rajtar) Źródło: Gdzie w Polsce jeżdżą tramwaje? (tw.waw.pl)







Dziękujemy za przesłanie błędu