Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/11/2019 - 16:15

Ten heleński, to przy nim krócias. Jak się buduje nowy most w Kurowie [ZDJĘCIA]

Takiego mostu jeszcze u nas nie było. To ten, który budują w Kurowie. Co w nim takiego wyjątkowego? Będzie jednym z najdłuższych mostów w Polsce. Sądecka przeprawa heleńska przez Dunajec to przy nim pikuś, mówią budowlańcy.

Specjalista od budowy mostów, który zna się na rzeczy mówi, że most heleński (o długości 345,4 metra) przy tym w Kurowie to „krócias”. Ten, który na trasie z Nowego Sącza do Brzeska zepnie dwa brzegi Dunajca będzie jednym z najdłuższych w Polsce.

Czytaj też: W co zamienia się to remontowe pobojowisko. Mają na to 4 miliony  

- To ponad pół kilometra. Dokładnie 602 metry. Szerokość nurtu Dunajca w miejscu budowy wynosi 146 metrów. Teraz najdłuższa jest przeprawa na Wiśle w Kwidzynie. Mierzy nieco ponad 808 metrów, następny to most na obwodnicy Ostródy. Ma 677 metrów - tłumaczy fachowiec.

Budowa nowego mostu, do której przygotowania przez przetargowe perturbacje szły jak po grudzie, ruszyła z końcem lipca.  Najpierw było karczowanie wielkiego chaszczowiska, teraz widać już plac budowy i pierwsze konstrukcje.

- Trwa wykonanie pali wielkośrednicowych pod dwiema podporami - mówi Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  - Wbijane są tak zwane ścianki szczelne. Budowany jest też mur oporowy i kolumny betonowe. Od strony Nowego Sącza to czterysta sztuk, od strony Brzeska, jest ich dwieście.

Konstrukcja mostu będzie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach – dodaje Mikrut. -  Stałe podpory mostu znajdą się poza nurtem rzeki. Będą zlokalizowane na terenie zalewowym. Przyjęta technologia budowy mostu wymaga wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki. Potem, gdy most będzie gotowy, zostaną usunięte.

Czytaj te Tak przebijali tunel na zakopiance. Co z naszym tunelem pod Justem? [WIDEO]

Jak będzie wyglądał nowy most? Nie będzie miał łuków, jak ten heleński. Niektórzy twierdzą, że może być podobny do krakowskiego mostu na trasie S7, przy węźle Rybitwy na Wiśle.

- To inny rodzaj konstrukcji przeprawy- tłumaczy fachowiec od mostów. -Ten krakowski ma dwa duże pylony, a przęsło mostu jest podwieszone. Trzy pylony mostu w Kurowie będą niższe i będą pełnić funkcję sprzężenia zewnętrznego.

Przeprawę za blisko 190 milionów złotych stawia polsko-węgierskie konsorcjum, którego liderem jest będzińska firma Banimex. To ta sama, która budowała most heleński. Inwestycja to nie tylko nowy  most. Oprócz tego zostanie rozbudowana droga krajowa numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej.

W ramach inwestycji na odcinku dwóch kilometrów zmieniony zostanie przebieg DK75 od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację w przyszłości będzie możliwa dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

Istniejący most w Kurowie został wybudowany w 1943 roku. Ma ponad 407 metrów długości. Jest zbyt wąski.

 Jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma ledwie 6 m. Przeprawa od dawna jest w złym stanie. Uszkodzenia da się zauważyć na belkach głównych i płycie pomostu. Skorodowane są też zbrojenia i łożyska. Budowa nowego mostu stała się po prostu koniecznością

[email protected] fot. GDDKiA







Dziękujemy za przesłanie błędu