Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/11/2021 - 13:50

Ten budowlany potentat chce podbić rynek indyjski. Jest na dobrej drodze

Jednym z niekwestionowanych liderów na rynku firm budowlanych na świecie jest hiszpańska Ferrovial. Jest to dostawca infrastruktury transportowej i usług miejskich, działającym w ponad 25 krajach, rozwijającym zakres swojej działalności w czterech głównych liniach biznesowych tj. płatne drogi, usługi, budownictwo i lotniska. Firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Madrycie.

Ferrovial to hiszpańska spółka założona w Madrycie w 1952 roku przez Rafaela del Pino Moreno. Specjalizuje się w rozwoju infrastruktury i usług publicznych. W latach 70 XX w. prowadziła ekspansję głownie w państwach Ameryki Północnej i Południowej oraz niewielkim stopniu w Afryce. Firma zyskała na znaczeniu dzięki ogromnemu zaangażowaniu w modernizację Hiszpanii po wstąpieniu państwa do Unii Europejskiej. Ferrovial w latach 80. zajmował się między innymi rozbudową dróg i autostrad, połączeniami między dużymi miastami, rozbudową portów, kolei oraz lotnisk jak również w budową szkół i szpitali.  Kilka lat później firma weszła na rynek amerykański, a pod koniec stulecia weszła na giełdę. Stała się wtedy jedną z największych hiszpańskich spółek budowlanych. W latach 2000-2010 przedsiębiorstwo dokonało strategicznych fuzji, firm usługowych Amey w Wielkiej Brytanii i Cespa w Hiszpanii oraz operatora lotniskowego BAA, obecnie znanego jako Heathrow Airport Holdings.

W ostatnich latach Ferrovial było zaangażowane w ogromne projekty infrastrukturalne zarówno w Europie jak i Ameryce. Hiszpańska firma jest także inwestorem strategicznym polskiego Budimexu, z którą związała się w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Hiszpańskie przedsiębiorstwo budowlane odnotowało straty netto w wysokości 86 mln euro w pierwszym kwartale tego roku. Wydaje się, że firma radzi sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa, przez którą w tym samym okresie w ubiegły roku firma straciła 111 mln euro. Straty są nadal na wysokim poziomie, głównie przez nieustający stan pandemii na całym świecie, który wpływa na postępy projektów infrastrukturalnych, w szczególności na budowy autostrad i lotnisk. Infrastruktura drogowa i transport lotniczy notują ciągłe straty w związku z ograniczeniami mobilności w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Pandemia nie jest jednak w stanie zatrzymać firmy. Ferrovial planuje ekspansję na rynek azjatycki. Ich nowym obszarem zainteresowań są  Indie. Hiszpańska firma za pośrednictwem Cintry, swojej spółki zależnej zajmującej się drogami płatnymi, złożyła ofertę nabycia do 24,9% udziałów w indyjskiej spółki IRB Infrastructure Developers. Inwestycja ta miałaby wartość około 364 mln euro. Według Ferrovial, IRB Infrastructure Developers jest jednym z liderów sektora na rynku indyjskim, zarządzającym 23 projektami i około 2000 km autostrad.

Prezesem spółki jest Rafael del Pino Calvo-Sotelo, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych ludzi w Hiszpanii, syn założyciela spółki. Jest także bratankiem byłego premiera Hiszpanii Leopoldo Calvo-Sotelo. Oprócz zarządzania Ferrovial, Rafael del Pino jest członkiem Korporacji amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT), Zewnętrznej Rady Doradczej MIT Energy Initiative, Centrum MIT zajmujące się badaniami nad energią, edukacją i zasięgiem. Ponadto jest członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej IESE (hiszpańskiej uczelni biznesowej) oraz Europejskiej Rady Doradczej Harvard Business School.

 Del Pino objął funkcję prezesa w 2000 roku, wcześniej w latach 1992-2000 był dyrektorem wykonawczym przedsiębiorstwa. Obecnie jest również głównym indywidualnym akcjonariuszem poprzez swoją spółkę kapitałową Rijn Capital. Rok 2021 był dla Del Pino niezwykle owocny, wzrost zysków wynikał między innymi za sprawą ewolucji notowań Ferrovialu na Giełdzie Papierów Wartościowych i jego polityki dywidendowej. W ciągu ostatnich pięciu lat Ferrovial zwiększył swoją kapitalizację o 30 proc.  z 13 858 mln euro w 2017 r. do ponad 18 000 mln w tym roku. Dodatkowo firma budowlana posiada elastyczny program dywidendowy, który umożliwia wypłacanie ich akcjonariuszom w gotówce lub za pomocą nowych akcji.

W związku z prowadzoną polityką dywidendową, w maju 2021 roku Rafael del Pino, sprzedał wszystkie swoje prawa do bezpłatnego przydziału związane z tak zwaną „scrip dividendą” firmy, dzięki czemu zamiast nowych udziałów w spółce otrzymał 29,7 mln euro. Ta decyzja oraz tegoroczne zyski Ferrovial zaprowadziły Del Pino na podium listy Forbesa 100 najbogatszych Hiszpanów. W porównaniu do ubiegłego roku awansował bowiem z czwartego na trzecie miejsce według gazety.

Izabela Niedziałek

Fot. PIxabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu